Szczucin: Zaginęły dowody w sprawie głośnego zabójstwa

 

Zginęły dowody po zamordowanej Iwonie Cygan. Sprawę wyjaśniają krakowscy śledczy z Prokuratury Krajowej. – Policjant, który w 1999 roku odebrał je od rodziny, nie przekazał ich do magazynów dowodów rzeczowych, gdzie powinny trafić – wyjaśnia prokurator Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Chodzi głownie o odzież, w którą była ubrana Iwona w chwili zbrodni. – Nie ma ich ani na terenie komisariatów w Szczucinie czy w Dąbrowie, ani w prokuraturach w Dąbrowie czy w Tarnowie – dodaje prokurator. – Były to dowody rzeczowe, zabezpieczone podczas oględzin zwłok Iwony Cygan. W sprawie ich odebrania zgłosił się do rodziny umundurowany policjant. I nie trafiły już do żadnego z magazynów. Okoliczności te wskazują na celowe pobranie dowodów od pokrzywdzonych, które mogłyby wyjaśnić dalsze okoliczności tego postępowania – dodaje prokurator.

Sprawa zaginięcia dowodów wyszła na jaw, gdy śledczy zażądali ich wydania. – To kolejna czynność zmierzająca do utrudnienia śledztwa – mówi prokurator Piotr Krupiński. – Przedmioty nie zostały zarejestrowane i nie ma ich w magazynach. Wszystkie okoliczności tego śledztwa –  zarówno związane z zabójstwami osób, które miały wiedzę na temat sprawców oraz okoliczności związane z utrudnianiem prowadzenia głównego śledztwa  –  w tym odbieraniem dowodów od pokrzywdzonych – są wyjaśniane. Żaden z czynów nie będzie nierozliczony – mówi prokurator Piotr Krupiński naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Prokurator Krupiński zapewnia, że pozostałe dowody są bezpieczne. Tymczasem 17 maja, czyli w najbliższą środę, główny podejrzany o zabójstwo siedemnastoletniej Iwony Cygan będzie przesłuchiwany i usłyszy zarzuty. Został przeniesiony z Montelupich w Krakowie do więzienia w Rzeszowie. – Paweł K. został przetransportowany z Krakowa i w tej chwili przebywa w areszcie w Rzeszowie – z uwagi na zakwalifikowanie go do niebezpiecznych osób – dodaje prokurator.

Siedemnastoletnia Iwona Cygna została zamordowana 19 lat temu. Do tej pory zarzuty przedstawiono 9 osobom, w tym 6 policjantom. Jeden policjant jest już prawomocnie skazany. 8 osób jest w tymczasowych aresztach.

Posłuchaj Piotra Krupińskiego:

 

Jadwiga Kozioł