Nowy Sącz: Sandecja spółką akcyjną! [ZDJĘCIA]

 

Rada Miasta przegłosowała dziś (15.05) uchwałę i tym samym I-ligowa Sandecja Nowy Scaz spełni wymóg licencyjny w przypadku awansu do Ekstraklasy. 21 radnych było za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Na 4 kolejki przed końcem sezonu sądeccy piłkarze są na I miejscu w tabeli i mają 7 punktów przewagi nad kolejnymi zespołami. Do Ekstraklasy wejdą I i II drużyna I ligi. Szanse są ogromne. Jeśli awans uda wywalczyć się na boisku, wymogi licencyjne będą spełnione.

Jednym z nich jest powołanie spółki akcyjnej, co potwierdzili dziś radni. Kapitał zakładowy to 1 100 100 zł. Na początku stuprocentowym udziałowcem będzie miasto Nowy Sącz. – Założenie jest takie, by pozyskać zewnętrznych akcjonariuszy. Spółka daje dużą przejrzystość i transparentność, jeśli chodzi o funkcjonowanie klubu. Uważam, że to ułatwi negocjacje z firmami, które będą chciały wykupić akcje – wyjaśnia prezydent Ryszard Nowak.

Udało się nam dowiedzieć, że zarząd będzie jednoosobowy wraz z radą nadzorczą liczącą 3 osoby. W przyszłości to grono może być poszerzone w przypadku wejścia do klubu prywatnych inwestorów. Ryszard Nowak nie chciał podawać nazwisk do momentu podpisania aktu notarialnego.

Jest jeszcze kwestia stadionu. Ten przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu musi być przystosowany do norm Ekstraklasy, więc w przypadku awansu Sandecja będzie grała mecze domowe w innym mieście. Jest już porozumienie z Mielcem i sam prezydent Nowak mówił dziś, że właśnie tam biało-czarni będą występować, choć prezes klubu Andrzej Danek zdradził,, że pod uwagę brane są też stadiony w Niecieczy i Krakowie. – Kiedy już będzie pewność, że wywalczyliśmy awans, spróbujemy dogadać się z Cracovią. Proszą o to kibice, argumentując lepszym dojazdem. Prawdopodobnie w Krakowie nasze mecze oglądałoby więcej osób.

Stadion przy Kilińskiego do wiosny ma być dostosowany do wymogów Ekstraklasy.  – Murawa musi być podgrzewana, potrzebne są stanowiska dla kamer, trzeba dostosować pomieszczenia zaplecza sportowego i zadaszyć odpowiednią liczbę miejsc na trybunach. Docelowo myślimy o stadionie na maksymalnie 10 tysięcy miejsc, ale to melodia przyszłości – tłumaczy prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Stadion zostanie najpierw zmodernizowany, ale najpierw piłkarze muszą przypieczętować sukces. We wtorek (16.05) grają u siebie ze Zniczem Pruszków (początek o 17:00). Zwycięstwo sprawi, że Sandecja będzie już niemal pewna awansu do Lotto Ekstraklasy.

Krzysztof Niedzielan