Region tarnowski: Test pijaka przemawia do wyobraźni [ZDJĘCIA]

 

Test pijaka najskuteczniejszym sposobem na pokazanie skutków jazdy po alkoholu. Wykonywali go inicjatorzy kampanii społecznej Fundacji Prodriver w ramach powiatowych turniejów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w rejonie Tarnowa i Nowego Sącza.

Wzięło w nich udział około dwustu osób, a reakcje ludzi w alkogoglach to szok i niedowierzanie jak alkohol upośledza organizm – mówi prezes, Robert Barys. – Dajemy im do wykonania kilka prostych czynności, jak przejście w alkogoglach slalomem między pachołkami, mają podnieść coś z ziemi, aby włożyli kluczyk do stacyjki samochodowej – w zdecydowanej większości przypadków są z tym duże problemy – dodaje.

Działacze Fundacji Prodriver pokazują skutki alkoholu w organizmie człowieka, gdy jego zawartość wynosi około promila. Można sobie wyobrazić, że gdy wartości są większe, upośledzenie wzrasta. Podczas turniejów uczono również pierwszej pomocy, w zajęciach wykorzystywano symulator zderzeń i dachowania, wyświetlano film obrazujący potrącenie rowerzysty przez samochód. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Posłuchaj Roberta Barysa:

Dorota Kunc

Fot.: Fundacja Prodriver