Biecz: Znajomość historii się opłaca [ZDJĘCIA]

Historię Polski okresu międzywojennego mają w jednym palcu. 45 uczniów z 15 małopolskich szkół średnich sprawdzało swoją wiedzę z czasów, gdy żył marszałek Józef Piłsudski. W 2017 mija 150 lat od jego urodzenia. Młodzież zmierzyła się z konkursem i walczyła o cenne nagrody.

Najlepsza z 3-osobowych drużyn pojedzie na wycieczkę do Brukseli, natomiast wyjazd do Warszawy będzie nagrodą dla drużyn z miejsc 2-5. Poza tym liczne książki i gry historyczne oraz stypendium. Młodzież ze szkół średnich poradziła sobie z testem, choć nie było łatwo.

– Największym wyzwaniem było dla mnie zadanie trzecie, w którym trzeba było wpisać odpowiednie słowo do luk. W tym przypadku dwa tematy łączyły się i nie byłem pewien, co wpisać  – powiedział nam Krzysztof Zawarski ze starosądeckiego Liceum Ogólnokształcącego. Wśród uczestników mieliśmy prawdziwych pasjonatów. – Interesuję się II Rzeczpospolitą i Józefem Piłsudskim. Dla mnie to wielka i znacząca postać – wyjaśnił Dawid Orzeł z Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Sączu.

Główną organizatorką konkursu była posłanka Barbara Bartuś. – Chcemy, by młodzież chciała poznawać losy swojej ojczyzny. Konkurs ma ich do tego zachęcić – wyjaśniła parlamentarzystka. Jak dodał Tomasz Dykas, dyrektor bieckiego LO, to już ósma edycja konkursu historycznego. – W poprzednich latach częstym gościem naszych konkursów i szkoły był dr Jarosław Szarek, który teraz jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Historia, jako nauczycielka życia jest potrzebnym przedmiotem – dodaje.

Konkurs „Józef Piłsudski w służbie Niepodległej” wsparło też Małopolskie Kuratorium Oświaty i Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy po napisaniu testu, w oczekiwaniu na wyniki, zwiedzili Biecz – między innymi wieżę ratuszową i basztę kowalską.

Posłuchaj relacji:

 

Krzysztof Niedzielan