Dąbrowa Tarnowska/Szczucin: Policjanci zamieszani w zaginięcie dowodów ws. zabójstwa Iwony Cygan

 

Bogusław P. i Andrzej K., którym tarnowski sąd przedłużył właśnie areszty tymczasowe do końca sierpnia, mają zarzuty ws. zaginięcia ubrań, w które była ubrana zamordowana 19 lat temu siedemnastolatka. Śledczy ustalają teraz policjanta, który osobiście odebrał odzież od matki Iwony.

Bogusław P. jest emerytowanym już policjantem, Andrzej K. był w momencie zatrzymania w czynnej służbie.

– Bogusław P. polecił odebranie tej odzieży, a Andrzej K. ją przyjął, nie zarejestrował i dopuścił się jej utraty. Są to funkcjonariusze, którzy bezpośrednio z tą sprawą mieli związek. Nie możemy na razie ujawniać danych, które ustaliliśmy ws. policjanta, który fizycznie przyszedł do domu rodziców Iwony, zażądał tej odzieży i odebrał ją bez pokwitowania – mówi Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Dąbrowscy policjanci będą odpowiadać za niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień oraz utrudnianie śledztwa i zaniechanie czynności, co skutkowało tym, że sprawcy zabójstwa i jego pomocników nie udało się wykryć przez kilkanaście lat. Grozi im do 10 lat więzienia.

Jak już informowaliśmy, główny podejrzany Paweł K. odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu dożywocie. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieście przedłużył mu areszt do 9 sierpnia.

Tarnowski sąd przedłużył też areszt pięciu innym podejrzanym. Czterem policjantom i koleżance Iwony, Renacie G.-D. Pozostaną w aresztach do końca sierpnia.  Do tej pory  zarzuty usłyszał 9 osób w tym 6 funkcjonariuszy oraz ojciec Pawła K., który miał pomagać mu w zabójstwie.  Prokuratura nie wyklucza, że będą kolejne zatrzymania czy to policjantów, czy też innych osób. Do śledztwa włączono także  dwa inne zabójstwa, które mogły mieć związek ze śmiercią Iwony zamordowanej 19 lat temu pod Szczucinem.

Posłuchaj Piotra Krupińskiego:

 

Jadwiga Kozioł