Bochnia: Zapełnia się bank dawców szpiku kostnego

 

15 osób zapisało się w Bochni do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcję zorganizowała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego podczas festiwalu piosenki Integracja Malowana Dźwiękiem. Każdy chętny mógł zapisać się do bazy, oddając jednocześnie próbkę wymazu z jamy ustnej. 

Wśród nich był pan Marek, który jest wieloletnim krwiodawcą. – Może w przyszłości komuś pomogę, jestem krwiodawcą, mam oddane 25 litrów krwi, może akurat jeszcze to będzie komuś potrzebne. Byłbym bardzo usatysfakcjonowany, gdybym mógł w ten sposób komuś pomóc – mówi pan Marek.

Maciej Zięba ze stowarzyszenia Bochnia Młodych, współorganizator akcji, dodaje że kolejna okazja do zapisania się do banku dawców szpiku kostnego będzie 15 lipca w Nowym Wiśniczu.

Pobieramy wymaz, rejestrujemy dawców, którzy po trzech miesiącach dostają kartę identyfikacyjną i w razie potrzeby będą informowani, że znaleźli swojego genetycznego bliźniaka i mogą podarować cząstkę siebie, oddać ten szpik dla drugiej osoby. Ma to na celu poinformowanie ludzi, jak ważna jest idea oddawania szpiku kostnego, rejestrowanie się do bazy dawców komórek macierzystych – mówi Maciej Zięba.

Posłuchaj:

 

Paweł Michalczyk