Tarnów: Mieszkańcy ul. Buczka mówią nie zmianie nazwy ulicy w konsultacjach społecznych

 

Wyrazili swoje zdecydowane stanowisko w konsultacjach społecznych prowadzonych przez Radę Osiedla Chyszów. Argumentują to przede wszystkim kosztami związanymi ze zmianą wszystkich dokumentów i ogólnym zamieszaniem. Przy ulicy Buczka mieszka zarówno sporo osób starszych, dla których gonitwa po urzędach stanowi nie lada problem, jak i przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowane firmy właśnie w tym miejscu.

-Nie godzimy się na zmianę, to jest strasznie dużo problemów: dokumenty, w sądzie, w urzędach skarbowych; ulica jest tyle lat i proszę niech zostanie taka jak jest; dużo biurokracji, to jest dla mnie największy argument, bo ja muszę wtedy zmienić dowód osobisty, paszport; kto to będzie pokrywał koszty wszystkie; dla ludzi w moim wieku, naprawdę jest to meczące, trzeba wszystko zmieniać – mówią mieszkańcy.

Mieszkańcy ul. Buczka twierdzą, że zmuszeni do zmiany woleliby osobę o tym samym nazwisku, lecz innym życiorysie. Taki zabieg zastosowano np. w Radomyślu Wielkim koło Mielca, gdzie komunistę zamieniono na żołnierza AK. Jednak pomimo protestów mieszkańców tego typu wnioski prawdopodobnie nie będą brane pod uwagę bo decyzja IPN o dekomunizacji ulic jest bardzo rygorystyczna, a zmiany mają być znacząco odmienne. O projekcie zmian nazw tarnowskich tarnowscy radni będą rozmawiać już w najbliższy czwartek. Zdecydują czy mimo sprzeciwu, ulica Buczka zostanie zmieniona. Dodajmy, że mieszkańcy nie akceptują też proponowanej przez jedną z rodzin nazwy Kresowa.

Posłuchaj mieszkańców:

 

Agnieszka Kozioł