Misje: Kościół w Czadzie potrzebuje wsparcia

 

Potrzeba kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz diecezji niedawno odwiedził Czad. Jak powiedział w audycji „W trosce o Kościół” to młoda wspólnota, są powołania, ale to wciąż za mało.

Pomoc personalna jest bardzo ważna. Każdą liczbę misjonarzy przyjęliby księża biskupi z tego kraju. Ważą się teraz losy czy będzie to kraj katolicki, czy muzułmański. Jest przewaga muzułmanów, oni tam działają od lat. Kościół katolicki nie ma infrastruktury. W stolicy to są tylko wiaty, pod którymi się odprawia Eucharystię – mówił bp Andrzej Jeż.

Przypomnijmy podczas wizyty w Czadzie bp Jeż konsekrował w stolicy – Ndżamenie – kościół dedykowany Bożemu Miłosierdziu. Powstał on dzięki dużej pomocy diecezji tarnowskiej.

Biskup Tarnowski zachęca także do pomocy w budowie studni w Czadzie. – Tam gdzie jest studnia, tam się gromadzi całe życie wioski. Apeluję do diecezjan, by wspomóc to dzieło. Jedna studnia kosztuje około 2-3 tysięcy euro, a ratują życie całych wiosek – dodaje bp Jeż.

W Czadzie jest już sporo studni, budują je różne organizacje, także diecezja tarnowska, ale nadal jest taka potrzeba m.in. w Busso, gdzie pracuje tarnowski kapłan ks. Piotr Skraba.

Posłuchaj bpa Andrzeja Jeża:

 

Ewa Biedroń