Tarnów: Po pożarach będzie audyt w MPK

 

Kilku radnych miejskich złożyło wniosek, by zlecić niezależny audyt bezpieczeństwa w tarnowskich autobusach. To reakcja na kilka pożarów pojazdów, do których doszło w tym roku.

Jerzy Wiatr, prezes MPK, zapewnia, że audyt odbędzie się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. – Firma musiałaby się skupić nad oceną, czy procedury, które mamy, zapewniają bezpieczeństwo taboru. Czy to, że nie ma brygady OC, która ogląda pojazdy na koniec dnia,  jest zasadne czy niezasadne. W różnych firmach jest z tym różnie – dodaje.

Zdaniem prezesa tarnowskiego MPK, z procedurami wszystko jest w porządku, a ostatnie wypadki były incydentami.
Zaskoczył nas ten ostatni pożar i dlatego zdecydowałem się na montaż czujników. Poza tym kierowca ma specjalnie wydzielony czas dwa razy po 10 minut na zrobienie inspekcji autobusu, więc nie ma sensu dublowanie tych zadań ze specjalną ekipą OC, która kosztuje setki tysięcy zł. Poza tym robimy regularne przeglądy przy każdej naprawie – dodaje.

Według prezesa MPK 40 autobusów w Tarnowie jest do wymiany. Przypomnijmy, w tym roku doszło do pożarów 3 autobusów miejskich. Ostatni był w Piotrkowicach 18 maja. Wtedy prawie doszczętnie spłonął jelcz. W żadnym przypadku nikt nie ucierpiał.

Posłuchaj Jerzego Wiatra:

 

Jadwiga Kozioł