Dębica: Kontrowersje wokół zmiany nazw ulic

 

Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulic. Nie obyło się przy tej okazji bez dyskusji. Ostatecznie w przypadku czterech ulic, zmieniono tylko uzasadnienie co do ich nazw. Natomiast ul. Gwardii Ludowej, teraz będzie nosić nazwę Pułkownika Łukasza Cieplińskiego, a 23 sierpnia – Jana Kity.

Najwięcej kontrowersji pojawiło się przy ul. 23 sierpnia. Radny Piotr Michoń uważał, że i tę nazwę da się obronić, zmieniając tylko uzasadnienie. – Ta data to także Europejski Dzień Walki z nazizmem i stalinizmem. Myślę, że mogłoby się to obronić – dodał. Argumentował też, że zmiana nazwy tej ulicy, to spore problemy dla firm, które są tam zlokalizowane. – Osoby prywatne nie będą ponosić żadnych kosztów przy zmianie nazw, ale dla firm oznacza to zmiany pieczątek, papierów firmowych itd.

Mateusz Cebula odpowiadał, że zmiany nazw ulic to nie wymysł radnych, a obowiązek ustawowy. – Owszem są tam firmy, ale raczej duże, więc powinny sobie poradzić z tym problemem. Uważam, że doszukiwanie się pobocznych dat, to nie licuje się z powagą tematu – mówił.

Podobnego zdania była większość rady, która nie przyjęła wniosku radnego Michonia i ostatecznie ul. 23 sierpnia będzie nosić nazwę porucznika Jana Kity.

Posłuchaj relacji:

 

Anna Zboch