Tarnów/Mościce: Batalia o bibliotekę

 

Jaki los czeka filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie-Mościcach? Po blisko 50 latach funkcjonowania, musi zmienić swoją lokalizację. Władze Centrum Sztuki Mościce wypowiedziały umowę i do września placówka musi się wyprowadzić. Nadal jednak nie jest znana nowa lokalizacja, bo obiektów na miarę potrzeb czytelni w zachodniej dzielnicy miasta brakuje. 

Oburzona faktem wypowiedzenia umowy lokalowej jest radna PiS Anna Krakowska. – Żadnym sposobem się na to nie zgodzę, żeby biblioteka, filia nr 8 w Mościcach nie miała lokalu na miarę potrzeb czytelników. Byłoby to wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew kulturze humanistycznej – dodaje.

Szukamy nowego miejsca, ale nie jest to łatwe – przyznała w rozmowie z reporterem RDN Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Nie jest to na pewno komfortowa sytuacja, szukamy jakichś rozwiązań, ewentualnie kompromisu z dyrektor Agnieszką Kawą. Szukamy też alternatywy, nowych lokalizacji, ale nie ma ich zbyt wiele. Jeszcze przed nami kilka do sprawdzenia – dodaje.

Przypomnijmy, że Centrum Sztuki Mościce w połowie czerwca rozpoczyna remont sali widowiskowej. Dodatkowym argumentem wypowiedzianej umowy najmu były również kłopoty lokalowe placówki, która nie może zapewnić odpowiedniej liczby pomieszczeń na prowadzone zajęcia. – My nie mamy, gdzie tych widzów pomieścić. Często korzystamy z biblioteki, prosząc, żeby tam nas wpuszczono. Z Biblioteką się bardzo dobrze współpracuje, to są fantastyczni ludzie. Nie ma tu złej woli, ale brak nam przestrzeni, by pracować, realizować nasz program. Albo my będziemy szukać jakiegoś miejsca w mieście, albo biblioteka – dodaje Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.

Biblioteka w budynku Centrum Sztuki Mościce funkcjonuje od 1971 roku. Pierwotnie działała jako czytelnia Zakładów Azotowych, dwadzieścia lat później została przejęta przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Obecnie trwają poszukiwania nowego lokalu na terenie Mościc, gdzie zostanie przeniesiony księgozbiór.

Posłuchaj Anny Krakowskiej:

Posłuchaj Ewy Stańczyk:

Posłuchaj Agnieszki Kawy:

 

Grzegorz Golec