Jaskółki rozniosły Żurawie w Derbach Południa [ZDJĘCIA]

 

W niedzielne popołudnie kibice w Tarnowie emocjonowali się żużlowymi Derbami Południa. Była to historii pojedynków tych dwóch klubów rywalizacja numer 74. Zarazem rewanż za ubiegłotygodniową wygraną Grupy Azoty Unii na Podkarpaciu 53:37.

W tym sezonie obie drużyny rywalizują w Nice Pierwszej Lidze Żużlowej, ale mają dwa różne cele. Jaskółki walczą o to by w następnym sezonie walczyć w PGE Ekstralidze, zaś żużlowcy ze stolicy Podkarpacia myślą jak utrzymać się na jej zapleczu. W niedzielne popołudnie faworytem rywalizacji na torze w Tarnowie-Mościcach byli gospodarze. To właśnie Jaskółki w niezmienionym składzie podeszły do rywalizacji z rzeszowianami. A Ci w porównaniu z niedzielnym zestawieniem, wystąpili z kilkoma zmianami. Jednak na kilkanaście minut przed spotkaniem okazało się jednak, że drużyna Stali przyjechała do Małopolski w szóstkę. Z awizowanego składu zabrakło Marcela Szymko oraz Josha Grajczonka i Dmitri Bergea. Zobaczyliśmy za to debiutującego Jacke Allena oraz Patryka Wojdyło.

Od pierwszego do ósmego wyścigu gospodarze tylko dwukrotnie pozwolili zawodnikowi Stali przyjechać na drugim miejscu. Tak kibice oglądali na przodzie dwóch jeźdźców Jaskółek. W dziewiątym biegu zanotowaliśmy remis, ale wtedy trener Paweł Baran dał szansę na jazdę Kacprowi Koniecznemu, a ten nie miał szans w rywalizacji z parą rzeszowską. Wtedy było wiadome że punkt bonusowy zostanie w Tarnowie, a chwile potem Jaskółki przypieczętowały efektowne zwycięstwo. Przed biegami nominowanymi gospodarze prowadzili 58:20, a w dwóch ostatnich odsłonach tej rywalizacji ze strony rzeszowskiej pojechała para Dawid Lampart – Jacke Allen. W 14 biegu wygrał Lampart, a jego kolegę z drużyny rozdzielili Artur Mroczka oraz Peter Ljung, zaś w ostatniej gonitwie Stal wygrała podwójnie z młodymi tarnowskimi jeźdźcami. Z tym że jadący na drugiej pozycji Patryk Rolnicki przeszarżował i wylądował na bandzie. Tarnowska Grupa Azoty Unia gromi rzeszowską Stal 62:28.

-Moi zawodnicy przegrywali na starcie – podsumował rywalizację trener Stali Janusz Stachyra

Słowa trenera potwierdził 16-letni Wiktor Lampart

-Dziś rozjechaliśmy dziurawą jak ser drużynę rzeszowską – mówił po meczu trener Jaskółek Paweł Baran

-Bardzo dobrze się dziś jeździło na tym torze – podsumował swój występ Mikkel Michelsen

Punkty dla Jaskółek zdobyli: Michelsen 12, Bjerre 11, Mroczka 10, Czaja 9 oraz Ljung 8 – wszyscy w czterech startach. Natomiast Rolnicki w pięciu występach zapisał 9 punktów a Kacper Konieczny 3. Za tydzień Grupa Azoty Unia wystąpi w Pile z miejscową Polonią.

Grzegorz Golec