Rytro: Zamek nabierze blasku za unijne pieniądze [ZDJĘCIA]

 

Latem ruszą prace renowacyjne na ryterskim zamku. Na razie gmina czeka na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Łączna kwota dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego to ponad 2 miliony złotych.

Prace wykopaliskowe i renowacyjne na zamku w Rytrze trwają nieprzerwanie od 1999 roku. Dotychczas średniowieczna warownia co roku odtwarzana była w niewielkim stopniu za kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ramach tych prac udało się m.in.: zabezpieczyć i odrestaurować cześć murów, basztę i ostruże, bramę wjazdową, a na dziedzińcu natrafić na wiele cennych średniowiecznych artefaktów. Teraz za unijne fundusze ruiny zamku częściowo wrócą do pierwotnego kształtu.

Cieszymy się, że w końcu zakres prac będzie zdecydowanie większy i ten nasz zabytek promocyjny, ale i historyczny, nabierze właściwego już wyglądu. Nie będzie to jeszcze finał wszystkich prac, ale ich finał pozwoli na schludne i godne przyjmowanie gości – mówi Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.

Gmina na zadanie otrzyma ponad 1,5 mln zł. Reszta środków, 480 tys. zł, to wkład własny, który zostanie zabezpieczony w dwuletnim budżecie samorządu. Za dwumilionową kwotę uda się znacznie odbudować zamek.

W ramach prac chcemy całkowicie zakończyć archeologię, czyli całkowicie odgruzować zamkowy dziedziniec i dokopać się do pierwotnej posadzki. O dwa metry podniesione zostaną mury, baszta oraz ostruże – wylicza wójt Rytra.

Na więcej szczegółów zapraszamy do Pulsu Regionów.

Posłuchaj Władysława Wnętrzaka:

Posłuchaj turystów i mieszkańców Rytra:

Janusz Bobrek