Nowy Sącz/Gorlice: Laureaci konkurów historycznych na żywej lekcji historii w stolicy

 

Uczniowie z Sądecczyzny i Ziemi Gorlickiej zwiedzili w nagrodę jeden z najpiękniejszych parków w Polsce, jeśli nie w całej Europie. Warszawskie Łazienki to jeden z punktów wycieczki dla laureatów olimpiad historycznych i konkursów pieśni patriotycznej.

Młodzież oprowadzał Igor Biliński, przewodnik warszawski. – Tutaj na tym mostku było pierwsze starcie z Kirasjerami Carskimi. Wygrali je nasi Podchorąży. I tak się zaczęło Powstanie Listopadowe... – opowiadał.

Takie informacje podawane na miejscu tamtych wydarzeń, czyli w Parku Łazienkowskim, pobudziły wyobraźnię uczniów. – Na żywo jest łatwiej zapamiętać, z samej książki jest trudniej. To jest coś niesamowitego. Mam historię na wyciągnięcie ręki i mogę ją sobie zilustrować – mówiła młodzież, a jeden z wychowawców, Michał Zacłona, nauczyciel historii w I LO w Nowym Sączu – dodał – Kiedy uczeń uczy się tak przy okazji, czyli na przykład na wycieczce, to jest mu łatwiej przyswoić tę wiedzę. Ważne jest to, że inaczej przeżywa się tę historię. Doświadczają jej tak, jakby ją za rękę złapali –

lazienki004

Uczniowie z powiatów Gorlickiego i Sądeckiego wzięli udział w olimpiadach związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim i Konstytucją Trzeciego Maja oraz w Gorlickim Konkursie Pieśni Patriotycznej. Laureaci poza Parkiem Łazienkowskim, zwiedzili również Zamek Królewski, Stare Miasto, Sejm RP oraz Wojskowy Cmentarz Powązkowski.

Wycieczkę zorganizowała Barbara Bartuś, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Posłuchaj uczestników:

Posłuchaj Michała Zacłony:

Jakub Węgrzyn