Tarnów: Historia na żywo na Górze św. Marcina [ZDJĘCIA]

 

To jeden z lepszych na południu Polski turniejów łuczniczych – mówili uczestnicy IX Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Pokazy walk, turnieje łucznicze czy pokazy dawnych rzemiosł wypełniły sobotni dzień tegorocznej Zamkomanii na Górze św. Marcina. Przyjechali pasjonaci z całej Polski aby pokazać swoje umiejętności i zainteresować historią.

– Strzelanie z łuku jest sprawa prostą jak już się to umie. – Wielka bitwa jest zainscenizowana przez wojów i rycerzy, którzy tutaj przyjeżdżają. Łucznicy także biorą udział, zawsze jest bardzo ciekawie. – Żartujemy, że prowadzimy turystykę zamkową, bo już byliśmy m.in. w Dębnie – mówią. – My to nazywamy akcesoria rycerskie w wersji dziecięcej czyli wszystko związane z drewnem, ubranka, topory – mówi sprzedawca jednego ze stoisk.  

Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski mówi, że to turniej, który łączy różne epoki. – Mamy tutaj ludzi, którzy odtwarzają okresy istnienia zamku: od wczesnego średniowiecza do XVII wieku. Wszystkich łączy łuk. To mała wycieczka w przeszłość – dodaje.

Szczególną atrakcją dnia była walka o zamek czyli, jak dodaje Ewa Kropiowska, przygoda z historią na żywo. Turniej odbywa się co roku w drugi weekend czerwca. Wydarzeniu patronowało radio RDN Małopolska.

Posłuchaj uczestników:

Posłuchaj Ewy Kropiowskiej:

 

Małgorzata Miczek – Zabawa

Fot.: Adrian Bubisz