Nowy Sącz: Czy prezydent Ryszard Nowak powinien zostać odwołany?

 

Tak sugeruje sądecki poseł PO, Andrzej Czerwiński. W świetle nowelizacji ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych byłoby to możliwe np. ze względu na nieudaną inwestycję, jaką jest Sądecka Wenecja.

Jak przekonuje parlamentarzysta, miasto na samą dokumentację dotyczącą jej stworzenia wydało prawie 5 mln zł. Sądecka Wenecja nie powstanie, można to uznać za nieuzasadniony wydatek i odwołać prezydenta. – O tym zadecyduje nie prezydent ani rada miasta tylko urzędnik RIO i bez wysłuchania wójta, burmistrza czy w tym wypadku pana Ryszarda Nowaka, pani premier Szydło będzie mogła wsadzić do Nowego Sącza komisarza. Zanim prezydent się odwoła, zbliżą się wybory, w tym czasie piecze na publicznymi pieniędzmi będzie piastował państwowy urzędnik – zaznacza Andrzej Czerwiński.

Sytuacja jest póki co hipotetyczna. Nowelizacja ustawy nie została jeszcze podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a prawo nie działa wstecz.

Polityk przekonuje jednak, że nowa ustawa jest uderzeniem w niezależność samorządów. Więcej o tym na antenie RDN Nowy Sącz.

Posłuchaj Andrzeja Czerwińskiego:

 

Maria Mółka