Tarnów: Dziennikarz, adwokat czy ekonomista – czyli życiowe rady absolwentów (także dziennikarzy) dla uczniów

 

Jaka była droga od liceum do zawodu adwokata, dziennikarza i ekonomisty ? Opowiadali o tym uczniom II LO w Tarnowie absolwenci tej szkoły. W gronie zaproszonych gości była także dziennikarka RDN Małopolska, Ewa Biedroń.

Sporo uczniów II LO zwiedziło w tym roku szkolnym siedzibę RDN Małopolska, a spotkanie z przedstawicielką Redakcji Informacji utwierdziło niektórych, że może wybiorą ten zawód. – Sam myślę o dziennikarstwie, więc spotkanie było dla mnie ciekawe i uczące. Jak byliśmy w RDN-ie, to mogliśmy zobaczyć radio od kuchni. Pomyślałam wtedy, że mogłabym pracować w radiu. To bardzo ciekawa praca – opowiadają uczniowie.

Najwięcej pytań było do tarnowskiego adwokata Piotra Saka, a gościem spotkania była także ekonomistka Magdalena Urbanik z Grupy Azoty. – Adwokat to trudny zawód. Wymaga dużo poświęcenia i zaangażowania i przede wszystkim czasu, który trzeba poświęcić, żeby dbać o interesy klienta – mówi Piotr Sak.

Szkoła wpłynęła bardzo na mój rozwój osobisty, przede wszystkim kładła duży nacisk na naukę języków obcych – wspomina Magdalena Urbanik.

absol2

Jak powiedziała dyrektor II LO Halina Pasternak, to pierwsze tego typu spotkanie, ale nie ostatnie. – Prezentujecie państwo różne zawody. Młodzież może pytać, jak sięgnąć po tego typu zawód. Co robić, jak ukształtować swoją drogę? Chcieliśmy też usłyszeć wspomnienia, żeby powiedzieć uczniom, jak to było kiedyś np. że studniówki były w szkole – dodaje.

Nie tylko absolwenci opowiadali o sobie. Gościom zaprezentowały się szkolne muzyczne talenty z Gimnazjum Dwujęzycznego.

Posłuchaj uczniów:

Posłuchaj Piotra Saka i Magdaleny Urbanik:

Posłuchaj Haliny Pasternak:

 

Ewa Biedroń