Nowy Sącz: Jak być dobrym ojcem i dzieckiem?

 

Trudno wyobrazić sobie, życie bez taty, jego opieki, pracy i bezpieczeństwa jakie zapewnia swoim, szczególnie małym dzieciom. 23 czerwca przypominamy sobie o tym wszystkim i razem świętujemy Dzień Ojca.

 

Nie dość, że pracują na utrzymanie siebie i swoich dzieci to jeszcze doszkalają się w tym jak najlepiej je wychować. Tacy pracowici ojcowie odwiedzili nasze studio po warsztatach psychologicznych. Na nich uczyli się między innymi „Jak budować porozumienie między kłócącymi się dziećmi i jak w tej sytuacji poradzić sobie ze złością.”

Dobrze się sprawdzają mediacje. Ja nie zajmuję strony żadnego z kłócących się dzieci tylko pomagam im samym dojść do porozumienia – mówi Adam Baziak.

Rodzice i dzieci zastanawiali się na jeszcze jednym zagadnieniem – przypomina psycholog Halina Czerwińska.

Tworzyli obraz idealnego rodzica. Po tym każdy z uczestników realnie doszedł do rzeczywistości, do tego co jest dobre i właściwe a potem jak można realnie zmienić swoje postępowanie na lepsze – dodaje.

Zmienić możemy na przykład podejście do dzieci. O swoich refleksjach na ten temat opowiedzieli Rafał i Piotr Rzeczkowscy.

Tata jak się zdenerwuje to bardzo krzyczy i to jet problem. Ja też kiedy krzyczę to nie postępuję właściwie – mówi Piotrek, a pan Rafał dodaje – ważne jest byśmy zrozumieli jak szybko dorastają nasze dzieci. Mój syn bardzo się zmienił wciągu ostatnich dwóch lat i zupełni inaczej się z nim teraz rozmawia.

O dobrych relacjach z rodzicami a zwłaszcza z tatą warto pamiętać zwłaszcza 23 czerwca, czyli w Dzień Ojca. Ciekawe jest to, że w historii najpierw był Dzień Matki i pojawiały się głosy, żeby honorować należy również pozostałych członków rodziny. Tak powstał Dzień Ojca, prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Obecnie obchodzony jest w wielu miejscach ale w różnych terminach dla przykładu w Portugalii – w marcu, w Szwecji w Listopadzie, a w Turcji podobnie jak w Polsce tylko w każdą trzecią niedzielę czerwca.

Posłuchajcie za co dzieci kochają swoich ojców:

Posłuchaj Haliny Czerwińskiej:

Posłuchaj Rafała i Piotra Rzeczkowskich:

 

Jakub Węgrzyn