Diecezja: Bp Jeż z wizytą w Kazachstanie

Spotkania z tarnowskimi kapłanami, odwiedziny w Caritasie i muzeum poświęconym ofiarom obozu – m.in. tak przebiegał kolejny dzień wizyty biskupa Andrzeja Jeża w Kazachstanie.

Goście z Tarnowa udali się do Dolinki – małej miejscowości, w której kiedyś znajdowało się dowództwo karagandyjskiego łagru, a dziś muzeum poświęcone ofiarom obozu. –  W budynku naczelnika znajdował się między innymi pokój przesłuchań, sala tortur, izolatki oraz ściana, przy której wykonywano wyroki śmierci. Do Karłagu przywożono ludzi różnych narodowości, tzw. „zdrajców Ojczyzny” – inaczej mówiąc ludzi myślących inaczej niż Stalin. Stanowili oni przekrój wszystkich warstw społecznych, począwszy od prostych ludzi, poprzez artystów, malarzy, a zakończywszy na uczonych lekarzach i chemikach, których zmuszano do prowadzenia różnych badań, tworząc dla nich prowizoryczne laboratoria – relacjonuje ks. Grzegorz Zimoń, kapelan biskupa.

b2

Biskup odwiedził także Caritas, gdzie dyrektorem jest ks. Janusz Potok. Jednym z realizowanych projektów jest „Dom matki i dziecka”.

k3

Foto ks. Grzegorz Zimoń