Nowy Sącz: Orkiestry dęte w Miasteczku Galicyjskim [ZDJĘCIA]

 

Echo Trombity jest największą i najbardziej prestiżową imprezą amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych w Małopolsce, organizowaną przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Do finału 40. edycji zakwalifikowało się 45 orkiestr z całej Małopolski.

Zanim orkiestry zabrzmią w scenerii Miasteczka Galicyjskiego, w całym województwie przeprowadzane są eliminacje.

Przez lata kojarzyliśmy orkiestry dęte ze Śląskiem, gdzie funkcjonowały one przy kopalniach i były to górnicze orkiestry. W Małopolsce w naszej ewidencji jest ponad dwieście pięćdziesiąt orkiestr i nie twierdzę, że jest to pełna ewidencja. Do Nowego Sącza na finał konkursu przyjeżdża co roku około czterdziestu orkiestr – mówi Antoni Malczak, dyrektor MCK Sokół.

Nie przez przypadek mówi się, że orkiestry dęte w Małopolsce to nie tylko zjawisko kulturowe, ale i społeczne. Nierzadko w ich składach występują nawet trzy pokolenia muzyków, a wśród „dęciaków” często spotkamy młodych muzyków.

Dziś impreza potrwa do godz. 18. W programie finału: przemarsze, pokazy musztry, występy mażoretek, a przede wszystkim prezentacje muzyczne orkiestr w kategoriach: orkiestry Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestry parafialne, orkiestry działające przy ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i zakładach pracy oraz big bandy. Zwycięskie zespoły zagrają podczas corocznego koncertu „My Małopolanie”.

Posłuchaj relacji:

Posłuchaj Antoniego Malczaka:

Janusz Bobrek