Kazachstan: Bp Andrzej Jeż konsekrował kościół w Chromtau [ZDJĘCIA]

Około 300 metrów od meczetu i 600 metrów od prawosławnej cerkwi stanął kościół katolicki.

W uroczystości konsekracji uczestniczyli pielgrzymi m.in. z Uralska i Aktiubińska. Mszę św. koncelebrowali biskup Karagandy Adelio Dell’Oro,  biskup pomocniczy w Astanie Atanazy Schneider, kapłani pracujący w Kazachstanie i duchowni z diecezji tarnowskiej. Obecny był ambasador RP w Astanie, minister Andrzej Skrzydło.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił, że Kościół jest jak studnia – źródło wody tam, gdzie panuje susza. Po modlitwie przez wstawiennictwo wszystkich świętych, bp Jeż włożył w ołtarz relikwie bł. Karoliny.

Po namaszczeniu olejem ołtarza, bp Adelio Dell’Oro i bp Atanazy Schneider, ks. Dariusz Buras i ks. Piotr Kluza namaścili ściany kościoła.

– Zgromadzeni licznie kapłani i wierni w sposób szczególny przeżywali obecność Boga, w nowej świątyni. Radość i dziękczynienie było słychać w każdym wypowiadanym słowie modlitwy mszalnej – mówi ks. Janusz Potok, misjonarz w Kazachstanie.

Podczas uroczystości dziękowano też ks. Piotrowi Kluzie za to, że wybudował kościół.

Parafia w Chromtau istnieje od 2003 roku. W jej tworzeniu wielkie zasługi ma ks. Janusz Potok, obecnie proboszcz w katedrze w Karagandzie. W Chromtau pracował on od VIII 2005 do V 2009 r.

Ks. Piotr Kluza jest proboszczem w Chromtau od maja 2011 r. Wcześniej był tam jako wikariusz od VII do X 2008, zaraz po przybyciu do Kazachstanu.

Zaczął starania o budowę kościoła zaraz po objęciu funkcji proboszcza. Trzeba było nie tylko kupić ziemię, ale zaczął się skomplikowany proces pozwoleń.

Pierwsza łopata została wbita dopiero po trzech latach – 19 lipca 2014 roku. Obok kościoła powstał dom dla duszpasterstwa. Największy wkład w budowę ma Ofice to AID, która jest specjalną agendą Konferencji Episkopatu USA. Swój udział w budowie ma również diecezja tarnowska. To dar opiewający na sumę 15 tys. USD.

Ewa Biedroń 

Foto ks. Grzegorz Zimoń