Dębica: Ulica 23 Sierpnia nie zmieni nazwy?

 

Mieszkańcy ul. 23 Sierpnia w Dębicy odetchnęli z ulgą. Ich ulica nie zmieni jednak nazwy w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Do urzędu wpłynęła opinia IPN-u, że wystarczy zmienić uzasadnienie do nazwy ulicy. Radni miejscy zdecydowali się więc na uchylenie uchwały z poprzedniego miesiąca o nadaniu tej ulicy nazwy Jana Kity.

– Nasz głos został wysłuchany, bardzo się cieszymy, ale to dopiero pierwszy krok. Mam nadzieję, że przy następnej sesji nasza ulica wróci do pierwotnej nazwy – mówią mieszkańcy.

Teraz jest czas na przygotowanie dobrego uzasadnienia do nazwy tej ulicy – zaznacza burmistrz Mariusz Szewczyk. – To ja jestem odpowiedzialny za wykonanie ustawy dekomunizacyjnej, dlatego przygotujemy odpowiednie uzasadnienie, aby nie było już niemiłych niespodzianek – dodaje.

Uzasadnieniem pozostawienia ulicy 23 Sierpnia ma być Europejski Dzień Walki z Nazizmem i Stalinizmem, który obchodzony jest także 23 sierpnia. Ostateczną decyzję w sprawie nazwy tej ulicy radni mają podjąć na najbliższej sesji.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Mariusza Szewczyka:

 

Anna Zboch