Region tarnowski: Co z placówkami, które nie weszły do sieci szpitali?

 

Znamy placówki zakwalifikowane do sieci szpitali. Z powiatu tarnowskiego to Szpital Szczeklika i Szpital św. Łukasza w Tarnowie oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wśród mieszkańców regionu pojawiają się niepokoje związane z resztą placówek, które nie weszły do sieci. One jednak będą mogły starać się o kontrakty z NFZ w trybie konkursowym. 

Placówki, które od października będą działać w sieci szpitali, mają zagwarantowane ryczałtowe finansowanie na 4 lata.  Aby wejść do sieci potrzebna była zakontraktowana izba przyjęć albo Szpitalny Oddział Ratunkowy. W sieci nie znalazł się między innymi szpital w Tuchowie. Mieszkańcy regionu obawiają się, że za usługi tej placówki będą musieli teraz płacić, albo w ogóle zostaną zlikwidowane.

Centrum Zdrowia Tuchów

To nie jest dla nas zaskoczeniem – mówi Marek Kołdras, pełnomocnik do spraw komunikacji Centrum Zdrowia Tuchów. Dodaje, że placówka już od pewnego czasu przygotowuje się do konkursu na kontrakty z NFZ. – Mamy nadzieję, że pozwoli nam to nadal realizować większość świadczeń wykonywanych dotychczas. Ufamy, że ministerialne zapowiedzi, dotyczące tego, że żaden szpital nie zostanie zlikwidowany i nie powstaną białe plamy na mapie opieki zdrowotnej się potwierdzą – tłumaczy. Część placówek, których nie obejmuje sieć, obawia się, że walka o kontrakty będzie bardzo zacięta i usługi zostaną ograniczone.

A jakie są plusy sieci szpitali? Resort zdrowia podkreśla, że to między innymi kompleksowa opieka nad pacjentem i krótsze kolejki w izbach przyjęć, jeśli chodzi o szpitale które będą w sieci.

Posłuchaj Marka Kołdrasa:

 

Patrycja Wolnik