Tarnów: Urzędniczki MOPS-u winne zniesławienia wielodzietnej rodziny

 

Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał dwie pracownice socjalne z MOPS-u w Tarnowie winne zniesławienia rodziny. Postępowanie przeciw nim warunkowo umorzył na rok i dwa lata próby i nakazał zapłatę 1300 zł rodzinie w formie zadośćuczynienia.

2 lata temu urzędniczki wniosły sprawę do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodziny i informowały o niewłaściwym ich zdaniem wykonywaniu przez małżeństwo władzy rodzicielskiej. Mogło to ograniczyć ich władzę rodzicielską wobec sześciorga dzieci.

Sąd uznał jednak winę obu oskarżonych urzędniczek. Stwierdził, że ich zarzuty były nieprawdziwe, informacje o zaniedbaniach krzywdzące, a wszczęte przez nie postępowanie bezzasadne. – Sąd nie sięgnął po skazanie, lecz poddanie sprawców próbie, wyjaśnia sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie. – Pracownice MOPS zawarły we wniosku sformułowania, które miały charakter pomawiający wobec rodziny. Wskazały na postępowania, które mogły rodziców poniżyć i narazić na utratę zaufania potrzebnego rodzicom oraz na utratę niezbędnego zaufania związanego z wykonywaniem władzy rodzicielskiej – dodaje sędzia.

Proces toczył się z wyłączeniem jawności. Rodzicom pomagał prawnie Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. –

Orzeczenie tarnowskiego sądu ma charakter precedensowy i stanowi wyraźny sygnał dla urzędników pomawiających rodziny – nie ma w polskim prawie urzędniczego immunitetu – komentuje wyrok Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik rodziny.

Urząd Miasta Tarnowa nie zajął dotąd stanowiska w tej sprawie – poinformowała nas rzeczniczka,  Daniela Motak.
Ponieważ sąd odstąpił od skazania, pracownice MOPS-u mogą nadal pracować w instytucji miejskiej i pracują. Wyrok nie jest prawomocny.

Posłuchaj Tomasza Kozioła:

 

Jadwiga Kozioł