Region sądecki: Które placówki w sieci szpitali?

 

Znamy już dokładną listę szpitali, które znajdą się w ogólnopolskiej sieci. Do tego grona zostało wpisanych aż 36 placówek z całej Małopolski. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie?

Na liście oprócz szpitali znajdują się też inne placówki medyczne. Każdej został przyznany odpowiedni stopień zabezpieczenia. Dla przykładu szpital w Krynicy i Limanowej otrzymały I stopień, w Gorlicki – II, a szpital specjalistyczny w Nowy Sączu – III.

Oznacza to, że każda z placówek specjalizuje się w wybranych dziedzinach i leczyć będzie na odpowiednio przystosowanych oddziałach dla danego działu medycyny.

Na liście znalazły się też placówki w 100 procentach wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Status szpitala pulmonologicznego w Małopolsce mają tylko dwie placówki – w Jaroszowcu i Zakopanem. Szpital pediatryczny to krakowski Wojewódzki Szpital Dziecięcy.

Wpis na listę sieć szpitali nie zmienia w dużym stopniu sposobu finansowania placówek, chodzi przede wszystkim o usprawnienie leczenia pacjentów i zmniejszenie kolejek do specjalistów.

Posłuchaj relacji:

 

Maria Mółka