Tarnów: Prezydent bez absolutorium

 

15 radnych – w tym z klubów PiS i jeden z Tarnowian – wstrzymało się od głosu. Tym samym Roman Ciepiela jest bez absolutorium za wykonanie budżetu za rok ubiegły.

Nie było głosów przeciw, ale 9 radnych, którzy głosowali ‚za’, to za mało i uchwała została nierozstrzygnięta.

Przynajmniej przez połowę 2016 roku prezydent wziął sobie do serca uwagi zgłaszane przez radnych oraz nieudzielenie mu absolutorium rok temu i na pewno ta praca uległa poprawie, ale nadal współpraca nie jest najlepsza– mówi Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

W wielu aspektach po prostu współpracy nie było i nie ma. Nasze propozycje co do remontu ulic w ramach środków dodatkowych były inne, natomiast pan prezydent uważa, że to, co on zgłasza, to działa w sposób nieomylny. Co do samych działań prezydenta Komisja Rewizyjna wskazała rożne powody do niezadowolenia, np. przy zamianie działek, są na ten temat protokoły – dodaje przewodniczący.

Prezydent Roman Ciepiela komentuje decyzję radnych PiS jako polityczną, a to, że nikt nie był przeciw jako postęp. – Chyba nikt się nie spodziewał, że to absolutorium będzie udzielone i chyba decyzja nie zapadła na tej sali, ale dużo wcześniej. To jest ocena polityczna i to trzeba przyjąć ze spokojem i robić swoje. Ale generalnie mam pełną satysfakcję, bo wykonaliśmy wszystkie zadania poprawnie. Sprawozdania finansowe, rzeczowe, wszystkie kontrole wykazują poprawność na wielu poziomach – mówi prezydent.

Rok temu Roman Ciepiela nie dostał absolutorium od Rady Miejskiej. Była groźba ze strony radnych PiS-u przeprowadzenia referendum o odwołanie go. Miało być to „sygnałem dla prezydenta, żeby dokonał autorefleksji, zmitygował się, by móc na właściwe tory skierować miasto” – mówili wtedy radni PiS.

W powiecie tarnowskim natomiast absolutorium dla zarządu udzielono jednogłośnie – 27 głosami. Pojawiły się jednak zastrzeżenia co do koalicji PiS-PSL. Niektórzy z radnych przyznali, że o ile radni PiS działają prężnie, to członkowie drugiej opcji powinni bardziej angażować się w życie powiatu. Starosta tarnowski – Roman Łucarz odpowiedział, że koalicja działa bez zarzutów.

Posłuchaj Kazimierza Koprowskiego:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

 

Jadwiga Kozioł