Tuchów: Szpital walczy o wpisanie do sieci

 

Czy szpital w Tuchowie dołączy do sieci szpitali? O to będzie starać się nie tylko Centrum Zdrowia Tuchów, ale też powiat tarnowski.

Szpital nie dostał się na listę, bo nie ma zakontraktowanej izby przyjęć ani SOR-u. Na liście są jednak wyjątki od tej reguły i będą starania o to, aby tuchowska placówka również miała zapewnione ryczałtowe finansowanie na najbliższe cztery lata.

To jedyny szpital w powiecie tarnowskim, poza tymi działającymi w Tarnowie, dlatego uważamy, że powinien być na liście – mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski – Dlatego też istnieje instancja odwoławcza. Na ten temat rozmawialiśmy już wcześniej z panią Wiceminister Józefą Szczurek-Żelasko, pewne obietnice już uzyskaliśmy. My jako zarząd też wystosujemy specjalne pismo proszące o wnikliwe rozpatrzenie odwołania Centrum Zdrowa Tuchów – dodaje starosta.

Sprawę omawiano na sesji rady powiatu. Część radnych wystąpiła o rezolucję w tej sprawie, jednak kłopoty formalne nie pozwoliły na jej podjecie. Interpelację w sprawie wniosku o włączenie Centrum zdrowia Tuchów do sieci szpitali zgłosił radny Paweł Augustyn. – Ukazała się sieć szpitali, w której nie ma naszego jedynego szpitala powiatu tarnowskiego. Wystosowaliśmy wniosek o jego przyjęcie, bo zgodnie z zapewnieniami jakie od zawsze dostawaliśmy, każdy powiatowy szpital ma być wpisany na listę – tłumaczy radny.

Jeżeli jednak tuchowski szpital nie znajdzie się w sieci, to i tak będzie działać. Centrum Zdrowia Tuchów zapewnia, że będzie w ciągu najbliższych miesięcy startować w konkursach o kontrakty z NFZ. Tak jak było to do tej pory. Najpewniej też zostaną zachowane wszystkie świadczone do tej pory usługi, ale działanie w sieci – jak mówią władze placówki – daje większą pewność i ciągłość finansową.

Na liście sieci szpitali znalazły się Szpital Szczeklika i Szpital św. Łukasza w Tarnowie oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Posłuchaj Romana Łucarza:

Posłuchaj Pawła Augustyna:

 

Patrycja Wolnik

Fot. Centrum Zdrowia Tuchów