Tarnów: Mieszkańcy ośmiu ulic i osiedla będą mieć inny adres

 

Anioła, byłego dyrektor Azotów, i Fąfary, oficera Gwardii Ludowej na razie jednak pozostają, bo IPN późno przysłał opinię. Swoje ulice po zmianie będą mieć w Tarnowie już w lipcu św. Faustyna, Krzysztof Kamil Baczyński czy gen. Michał Tokarzewski. W sumie mieszkańcy 8 ulic i Os. XXV-lecia PRL będą mieszkać za kilka tygodni pod innym adresem.

Nazwy zmienią ulice: Buczka, Hibnera, Kowalskiego, Rzymowskiego, Szenwalda, Waszkiewicza, Ziaji i Zubrzyckiego. Z Anioła i Fąfary Radzie Miasta nie uda się zdążyć przed wejściem w życie ustawy o dekomunizacji, czyli przed 2 września. Jednak nie ma zagrożenia, że sprawę za nich rozwiąże wojewoda. –Opóźnienie – jak wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Koprowski – wynika z tego, że Fąfara i Anioł nie znaleźli się w wykazie IPN-u i radni sami zdecydowali, że skonsultują to z Instytutem.

Byłyby wątpliwości, gdybyśmy żadnych działań nie podjęli. Działamy w tej sprawie, już w kwietniu wystąpiliśmy do IPN-u w Krakowie. Informacje zwrotną przysłano nam 20 czerwca. Potwierdzono, że te nazwiska podpadają jednak pod ustawę dekomunizacyjną. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zmienić je – dodaje Koprowski.

Propozycje zmian ulic Stanisława Fąfary i Stanisława Anioła trafią w najbliższym dniach na konsultacje społeczne. Ci, którzy mieszkają przy zdekomunizowanych ulicach, nie muszą zmieniać dokumentów dopóki te nie stracą ważności.

Posłuchaj Kazimierza Koprowskiego:

 

Jadwiga Kozioł

 

Zmienione nazwy ulic:

Mariana Buczka na Kresową

Władysława Hibnera na gen. Michała Tokarzewskiego

Bolesława Kowalskiego na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Lucjana Szenwalda na św. Faustyny

Wincentego Rzymowskiego na Kazimierza Wierzyńskiego

Aleksandra Waszkiewicza na majora Władysława Raginisa

Stanisława Ziaji na Józefa Małeckiego

Franciszka Zubrzyckiego na gen. Stanisława Skalskiego

Os. XXV-lecia PRL na Osiedle Niepodległości