Tarnów: W II LO uczy się 15-latek z Syrii

Ma 15 lat, na imię mu Amer i to jego pierwszy tydzień w polskiej szkole. W II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie uczy się chłopiec z Syrii. Amer przyjechał tu z rodziną uciekając przed wojną.

W swoim kraju Amer nie mógł normalnie chodzić do szkoły. W tarnowskim liceum uczy się w klasie dwujęzycznej -PRE-IB,  która realizuje Program Matury Międzynarodowej. Dołączył do niej w poniedziałek (21 września). Dla jego kolegów z klasy było to sporym zaskoczeniem. Dowiedzieliśmy się, że będzie się z nami uczył chłopak z Syrii tuż przed godziną wychowawczą. Chwilę później poznaliśmy Amera. Trochę baliśmy się, że przez to, co mówi się o uchodźcach, ktoś może robić mu problemy. To normalny chłopak. Jest trochę zagubiony, bo nie zna języka polskiego, a tu wszyscy się nim posługują – mówią koleżanki z klasy Amera. Uczniowie zorganizowali już spontaniczne spotkanie z Amerem przy pizzy – Na początku był cichy, ale po chwili trochę się rozluźnił. To miły chłopak – mówią.

Nauka Amera w polskiej szkole to wyzwanie zarówno dla chłopca, jak i tarnowskich nauczycieli, którzy muszą mu pomóc nadrobić zaległości i przełamać barierę językową. Nauczyciele przyznają, że trzeba będzie włożyć w to sporo pracy. Szkoła chce zorganizować uczniowi z Syrii 5 dodatkowych godzin indywidualnych, m.in. z języka polskiego i angielskiego. Dla chłopca najważniejsze jest jednak teraz poczucie bezpieczeństwa – Uciekliśmy z Syrii przed wojną. Sytuacja tam jest bardzo trudna. Tutaj jest bezpiecznie i dobrze. koledzy są dla mnie mili – mówił w rozmowie z RDN.

Koledzy z klasy Amera przyznają, że spotkali się wśród swoich rówieśników z przejawami nienawiści wobec uchodźców. Słyszy się różne opinie, niektóre są bardzo negatywne, ale w zderzeniu z rzeczywistością ludzie jakoś chowają urazy i nie pokazują ich. Myślę, że gdyby nas spotkało to, co Amera i jego rodzinę, to też oczekiwalibyśmy pomocy ze strony innych krajów. To dla nas też dobra okazja, by spojrzeć na tę sytuacje pod innym kątem, nie tylko na podstawie tego, co mówią media, ale wyrobić sobie własne zdanie – mówią. Halina Pasternak, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego nie obawia się objawów nietolerancji w szkole. Od wielu lat prowadzimy różnego typu działania związane z tolerancją wśród młodzieży. Mamy coroczne spotkania z uczniami z Izraela. Realizujemy program Comenius, w ramach którego nasi uczniowie współpracują z uczniami z różnych krajów: Turcji, Hiszpanii, Portugalii. Dlatego kontakty z inną kulturą nie są im obce – zapewnia.

Amer przyjechał do Tarnowa w lipcu z rodzicami i starszą siostrą, która będzie studiować filologię angielską na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Posłuchaj: