Kazachstan: Astana ostatnim miastem wizyty bpa Andrzeja Jeża

 

Astana była ostatnim punktem na misyjnym szlaku duszpasterskiej wizyty biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Kazachstanie. Biskupowi ordynariuszowi w stolicy kraju towarzyszył ks. Dariusz Buras, kapłan diecezji tarnowskiej, administrator apostolski w Atyrau. Wraz z abp Tomaszem Petą w programie ostatniego dnia znalazło się zwiedzanie EXPO 2017. Celebrowana była Eucharystia dla Polaków. Msza św. została wprowadzona wyjątkowo na czas EXPO. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Jeż.

Przemierzając kazachską ziemię, poznając realia życia kapłanów z diecezji tarnowskiej oraz wspólnoty w których żyją, można było zauważyć ogromną potrzebę kapłanów i sióstr zakonnych oraz wielki szacunek i przywiązanie wiernych do swoich duszpasterzy.

Przez lata w Atyrau nie było żadnego kapłana. Kiedy przed kilkunastoma laty pojawił się tam pierwszy duszpasterz kobiety, które podtrzymywały światło wiary w swoich sercach, poprzez wspólne spotkania modlitewne w prywatnych domach, nie mogły uwierzyć, że przybył do nich kapłan. Zanim go przyjęły, zrobiły mu sprawdzian z wiedzy religijnej
i znajomości podstawowych modlitw. Owe cztery starsze kobiety zostały przedstawione na jednym z witraży w kościele w Atyrau. Od przybycia tego kapłana minęło kilkanaście lat.

Kapłani oraz siostry zakonne pracujące w Kazachstanie zwracają się z prośbą, by wszyscy którzy słyszą w sercu głos powołania misyjnego nie bali się na niego odpowiedzieć.

Wierni świeccy, siostry zakonne, tamtejsi księża biskupi proszą o pomoc w dziele krzewienia wiary.

tekst i fot. ks. Grzegorz Zimoń