Tarnów: Samorządy dostaną pomoc, by mniej płacić za media

 

W sumie 7 milionów 300 tys. zł trafi do gmin w powiatach tarnowskim, brzeskim i bocheńskim. Za pieniądze samorządy lokalne będą mogły nie tylko termomodernizować, ale i gruntownie wyremontować budynki publiczne.

Z pieniędzy skorzystają domy kultury, remizy czy szkoły z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, na remont których nie stać gmin. Zniknie wilgoć i zmodernizowany zostanie zabytkowy tuchowski Sokół, do którego trafi ponad milion zł, mówi wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys. – W tym obiekcie powstanie muzeum gminy Tuchów, powstaną także inne pomieszczenia, w których mieszkańcy będą mogli zapoznawać się z historią i tradycją, zostaną również wyposażone w odpowiedni sprzęt, który będzie generował o wiele mniejsze koszty bieżącego funkcjonowania – dodał.

Do gminy Pleśna trafi 3 miliony. – Na terenie gminy to sześć placówek oświatowych, w tym roku trzy, w przyszłym trzy kolejne. Te budynki nie były dotąd ocieplone. Dzięki temu dofinansowaniu uda nam się wykonać prace kompleksowo, bo to nie jest tylko docieplenie ścian, ale wymiana również instalacji – mówi Józef Knapik, wójt Pleśnej.

sorys1

Dofinansowanie dla gmin pochodzi z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie do Małopolski trafi 130 milionów zł.

Posłuchaj Stanisława Sorysa:

Posłuchaj Józefa Knapika:

 

Jadwiga Kozioł