Śmigno: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie hali produkcyjnej

 

Uważają, że obiekt będzie utrudniał im życie. Mieszkańcy informują, że przedsiębiorca już raz starał się o pozwolenie na budowę, ale protesty skutecznie zablokowały inwestycję. Jednak po roku na niewielką działkę wjechały maszyny budowlane.

Jak wynika z przedstawionej przez mieszkańców dokumentacji, kilka miesięcy temu działka została podzielona. – To pozwalało na realizowanie formalności bez konsultacji z właścicielami sąsiadujących działek – podkreśla Stanisław Wijas, mieszkaniec Śmigna. – To miało na celu wyeliminować wszystkie strony z tej sprawy. To jest obejście prawa. Pozwoliło to uruchomić całą procedurę. A jeżeli nie byłem stroną, to nie byłem o niczym informowany. Próbowałem się cokolwiek dowiedzieć. Pisałem pisma i doprowadzili do tego, że odpowiedź otrzymałem po roku. W niej to przeczytałem, że zostały wydane warunki o zabudowie, a także samorząd wydał pozytywną decyzje na budowę – dodaje mieszkaniec.

smigno1

Mieszkańcy Śmigna mówią, że nie mogą zablokować budowy hali magazynowo-produkcyjnej, bo właściciel działki uzyskał już wszystkie pozwolenia. – Ich zdaniem roboty w tym miejscu rozpoczęły się dość niespodziewanie – mówi mieszkająca obok Ewa Witek. – Spory ruch na działce rozpoczął się końcem czerwca. Zaczęły się jakieś pomiary i stąd zaczęliśmy się zastanawiać co się dzieje. Obok jest rodzinny dom dziecka, jej mieszkańcy co chwile z niepokojem spoglądają na budowę. Nikomu ta hala nie jest potrzebna, bo nie jest to strefa przemysłowa, tylko strefa domków jednorodzinnych. Do tej pory był spokój i cisza. Nie po to ludzie budowali domki, by za oknami mieć zakład produkcyjny, tiry i ruch samochodowy – dodaje mieszkanka.

smigno2

Mieszkańcy Śmigna kilka miesięcy temu proponowali właścicielowi działki, by ten przeniósł się nieopodal na teren strefy gospodarczej. Ten ofertę odrzucił i rozpoczął swoją inwestycję. Urząd Gminy w Lisiej Górze informuje, że przedsiębiorca uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia wymagane prawem budowlanym, zarówno w Urzędzie Gminy w Lisiej Górze jak i w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

Przedstawiciel inwestora firmy Alumax – Łukasz Pyrek zapewnia, że hala produkcyjno-magazynowa nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, bo prace odbywać się będą w dzień. Powstanie z elementów wielowarstwowych, tłumiących dźwięk, a wokół obiektu posadzone będą drzewa i krzewy. Łukasz Pyrek uważa też, że wszystkie pozwolenia oraz podział działki odbyły się zgodnie z prawem. Również plany rozbudowa firmy nie były ukrywane przed mieszkańcami Śmigna.

Posłuchaj mieszkańców:

 

Grzegorz Golec