Region tarnowski: Fora subregionalne będą likwidowane [WIDEO]

 

Idea wspólnego aplikowania o środki zewnętrzne przez gminy, nie sprawdziła się. – Samorządowcy się nie dogadują i zamiast celować w duży projekt, składają odrębne wnioski – przyznał w programie Słowo za słowo, wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys. To koniec tego rodzaju współpracy.

– Tak było np. z drogami subregionalnymi. Doszło do porozumienia w tej kwestii między powiatami ale kiedy nadszedł termin składania wniosków, każdy złożył inny, nie ten wynegocjowany. Co gorsze, w niektórych subregionach środki zostały wykorzystane tylko w 30% na ich działania – mówi wicemarszałek.

Po rozwiązaniu tzw. forów subregionalnych, o niewykorzystane pieniądze będzie się można ubiegać w otwartych konkursach. A jeżeli i to się nie sprawdzi, przejdą one do ogólnego budżetu województwa. Przykładem braku współpracy gmin, mimo początkowych ustaleń, jest też projekt Pojezierza Tarnowskiego. Nie dość, że samorządowcy złożyli odrębne wnioski na dofinansowanie, to jeszcze na bardzo zróżnicowanym etapie. Brakuje np. ważnych dokumentów czy pozwoleń. Niektóre są dopiero w fazie koncepcyjnej. Wszystko wskazuje więc na to, że sama idea rekultywacji terenów wyrobiskowych w regionie może się znacznie opóźnić.

Posłuchaj Stanisława Sorysa:

 

zobacz także:

Dorota Kunc