Tarnów: Dekomunizacja wcale nie bez dodatkowych opłat dla przedsiębiorców

 

Chodzi o zmiany adresów, które czekają między innymi mieszkańców Tarnowa. Chociaż zgodnie z ustawą pisma związane z księgami i rejestrami są wolne od opłat to właściciele firm muszą też wymienić pieczątki, wysłać dodatkowe pisma do kontrahentów czy zmienić szyldy.

Przedsiębiorcy zgłaszają się do Radia RDN Małopolska i narzekają, że nie wiedzą kiedy zmiana wchodzi w życie, bo urząd miasta nie podaje żadnych informacji. Mówią o tym między innymi właściciele firm z Osiedla 25-lecia PRL, które zmieni nazwę na Osiedle Niepodległości.

– Na pewno pociągnie to jakieś zmiany reklamowe, jeśli chodzi o nazwę ulicy, żeby to też było aktualne. Też i urzędowe, bo to się wiąże z kosztami. Zmiany pieczątek będą tak w administracji, jak i w sklepach i urzędach. To już koszty – mówią przedsiębiorcy. Niektórzy jednak nawet nie słyszeli o tym, że będą musieli w najbliższym czasie zaktualizować adresy – dodają mieszkańcy.

Urząd Miasta odpowiada, że poinformuje przedsiębiorców o zmianach, ale kiedy te już wejdą w życie. Najpierw muszą być one wpisane w dziennik urzędowy Małopolski, później – w ciągu dwóch tygodni – decyzja się uprawomocni. Przedsiębiorcy będą mieli wtedy kolejny tydzień na aktualizację wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Z naszej strony wymagane jest tylko bezpłatne zaktualizowanie wpisu w centralnej ewidencji działalności gospodarczej – mówi Daniela Motak, rzecznik tarnowskiego magistratu.

– Jeżeli zmienia się adres, który przedsiębiorca wskazuje jako główny lub dodatkowe miejsce wykonywania swojej działalności, albo też, jako adres do doręczeń to trzeba zaktualizować wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W Tarnowie można to zrobić przy ulicy Nowej 4, w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa w pokoju 222. Trwa to kilka minut i jest bezpłatne – dodaje rzeczniczka.

Przedsiębiorcy mogą pytać o szczegóły w Wydziale Rozwoju Gospodarczego tarnowskiego magistratu. Narzekają jednak, że Urząd Miasta nie informuje ich o zmianach, które mogą wejść w życie lada dzień.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Danieli Motak:

 

Patrycja Wolnik