Tarnów: Polska Akademia Nauk – miasto się wyludnia

 

Liczba mieszkańców Tarnowa drastycznie spada, zauważa to już nawet Polska Akademia Nauk. Według raportu tej instytucji liczba ludności Tarnowa, w ciągu trzydziestu lat, może zmniejszyć się nawet o połowę. Dane pokazują też, że w porównaniu do innych miast, sporo mieszkańców wyjechało stąd za granicę. Zapytaliśmy tarnowian, jak można zapobiec wyludnianiu się miasta.

– Ludzie nie mają pracy, to się wyludnia.  – Sama przyjechałam wczoraj z Anglii na wakacje. Lepiej za Tarnowem mieszkać i żyć. Nie ma co porównywać, pieniądze inne. Tutaj zarabiałam 1500 zł, a tam jestem w stanie zarobić 1300 funtów. – Zakładają rodziny, ale nie mają ich za co utrzymać więc wyjeżdżają za granicę. Sama jestem tego przykładem, muszę zostawić dwójkę dzieci i jechać pracować w polu – mówią mieszkańcy.

Dane PAN-u pochodzą z opracowania pod tytułem Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. To porównanie miast niewojewódzkich powyżej 20 tysięcy mieszkańców. W analizie badano prawie tysiąc miast. Niekorzystnych danych dotyczących Tarnowa trudno w tym zestawieniu nie zauważyć.

Posłuchaj ludzi:

 

Patrycja Wolnik