Jazzowe granie zakończyło festiwal „Tarnów Polskiej Piosenki” [ZDJĘCIA]

 

Muzyka jazzowa zabrzmiała w ostatnim dniu festiwalu „Tarnów Polskiej Piosenki”. Na scenie zaprezentowały się trzy zespoły, prezentując największe polskie przeboje w jazzowych aranżacjach.

Tarnowski zespół M.O.N.K pokazał, że bez instrumentów też można stworzyć muzykę. -Mimo że istniejemy kilkanaście lat, to w Tarnowie jest mało znany – uważa Marcin Sobczyk z zespołu M.O.N.K. -To efekt tego że koncertujemy poza granicami Tarnowa i regionu. W tym roku mija 22 lata, odkąd występujemy na scenach.

Rok temu powstał projekt Bartek Szu i Te Piękne Dziewczyny. Na scenie tarnowskiego Rynku artyści zaprezentowali w aranżacjach jazzowych polskie piosenki. -Od początku chcieliśmy zając się tym gatunkiem muzyki – mówi twórca projektu Bartłomiej Szułakiewicz. -Zajęliśmy się tym typem jazzu, który nie odstrasza osób, nie lubiących tego gatunku muzyki. Śpiewamy lekko nie modne i retro polskie piosenki w jazzowych aranżacjach – dodaje artysta.

Tradycje tarnowskiego jazzu podtrzymuje Old Boys Band. Tym razem zespół zagrał światowe standardy, przygotowując niespodziankę dla przybyłych na tarnowski Rynek. -Na pewno podobało się to, że zaśpiewaliśmy po polsku – podkreśla lider zespołu Romuald Słowik. -Do tej pory był problem, bo na całym świecie jazz brzmiał w języku angielskim. Ale nam udało się zdobyć polskie słowa i zagrać. Warto czasami odmienić coś na scenie – dodaje.

Przypomnijmy, że festiwal „Tarnów Polskiej Piosenki” organizowany był przez radio RDN Małopolski i Tarnowskie Centrum Kultury. Projekt współfinansowany był z budżetu Miasta Tarnowa.

Podczas sześciu dniu muzyki na scenie pojawiło się wielu artystów, którzy zaprezentowali różne gatunki muzyczne. Do Tarnowa przyjechali i zagrali Romuald Lipko Band z wokalistami Izabelą Trojanowską, Felicjanem Andrzejczakiem i Grzegorzem Wilkiem, zespoły Bisqiut oraz Manchester, a także Ralph Kamiński i Michał Sołtan. W czwartek zaprezentowały się również cztery zespoły z regionu w ramach IV Festiwalu Młodej Muzyki „DemoGraMy”.

Posłuchaj Marcina Sobczyka

Posłuchaj Bartłomieja Szułakiewicza

Posłuchaj Romualda Słowika

Grzegorz Golec

Fot.: Adrian Bubisz, Grzegorz Golec