Szczucin: Dziewięć osób zatrzymanych ws. zabójstwa Iwony Cygan

Dziewięć osób zostało zatrzymanych we wtorek nad ranem. W krakowskiej prokuraturze odbywają się pierwsze przesłuchania. Z ‚uwagi na dobro śledztwa’ prokuratura nie ujawnia jednak ani treści zarzutów ani okoliczności zatrzymania kolejnych podejrzanych.

17-letnia Iwona Cygan została zamordowana 19 lat temu, w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku. Ciało zostało znalezione następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przez przypadkowego przechodnia. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna została uduszona, ale sprawcy upozorowali napaść seksualną.

Przypomnijmy, że głównym podejrzanym jest 46-letni Paweł K., który został sprowadzony z Austrii na podstawie ekstradycji do Polski.

Paweł K. podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów – nie chciał również odpowiadać na pytania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora, który wniósł o dalsze stosowanie aresztu do 9 sierpnia.

Śledztwo przed laty zostało w tej sprawie umorzone. Obecnie sprawa jest wznowiona i prowadzi ją zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dodajmy, że oprócz Pawła K. podejrzanym jest również jego ojciec Józef K. Zarzuca się mu pomocnictwo w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem i został aresztowany.

Kolejni podejrzani to sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji, a także koleżanka zamordowanej Renata G.D. Jeden z policjantów został skazany na karę 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa, ponieważ poddał się karze dobrowolnie.

 

Tomasz Weryński