Zabawa: 73. rocznica Akcji III Most – rekonstrukcja historyczna [ZDJĘCIA]

 

Rekonstrukcja konspiracyjnego lądowiska MOTYL Armii Krajowej z udziałem świadków historii zakończyła w sobotę, 23 lipca pierwszy dzień obchodów 73. rocznicy Akcji III Most w Zabawie k. Tarnowa.

Na to oryginalne spotkanie z historią przybyło kilkadziesiąt osób nie tylko mieszkańców  okolicznych miejscowości ale i miłośników historii z innych części regionu.

Ponadto w pierwszym dniu dwudniowych obchodów rocznicowych pod patronatem starosty tarnowskiego Romana Łucarza odbył się marsz na trasie Jagniówka – lasy radłowskie – Wał – Ruda – Zabawa – Biskupice Radłowskie. W jego trakcie były ćwiczenia z taktyki drużyny piechoty oraz obsługi broni z udziałem rekonstruktorów.

W niedzielę uroczystości oficjalne o 9.30 przy pomniku upamiętniającym Akcję III Most w Wał Rudzie. O 10.30 w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie będzie sprawowana Msza św. w intencji uczestników tamtych wydarzeń. Na koniec uroczystości od 12.00 piknik historyczny podczas którego będzie można poznać historię samolotu Dakota i obejrzeć jego fragmenty sprowadzone do Zabawy.

Fot.: Adrian Bubisz