Tarnowskiej Jaskółki pokonały jeźdźców łódzkiego Orła

 

Kolejne zwycięstwo zapisali na swoim koncie żużlowcy Grupy Azoty Unii Tarnów. Tym razem podopieczni trenera Pawła Barana rywalizowali w Łodzi, gdzie zmierzyli się z jeźdźcami miejscowego Orła.

Było to zaległe spotkanie i szansa dla gospodarzy na odzyskanie miejsca w pierwszej czwórce. Wygrana Jaskółek dawała im niemal pewne pierwsze miejsce na zakończenie rundy zasadniczej. Pierwszy wyścig wygrał Hans Andersen, jednak za jego plecami przyjechała dwójka tarnowskich żużlowców Peter Ljung i Jakub Jamróg. Duńczyk w ostatniej chwili wpadł na stadion i dzięki staraniom organizatorów mógł wystąpić w tym wyścigu. Wcześniej protest co do gaźnika w motocyklu Petera Ljunga zgłosiło kierownictwo łódzkiej drużyny. Szwed jeżdżący w barwach Unii miał motor regulaminowy i bez przeszkód został dopuszczony do jazdy w tym spotkaniu.

W drugim biegu podwójna wygrana juniorów tarnowskich Patryk Rolnicki wespół z Michałem Nowińskim pokonali łódzkich młodzików. Łodzianie szybko zrewanżowali się i Edward Mazur wraz z Rosjaninem Glebem Czugunowem pokonali Artura Mroczkę i Artura Czaję. Chwilę potem Kenneth Bjerre wraz z Michałem Nowińskim wyprowadzili Jaskółki na dwupunktowe prowadzenie. Parę rozdzielił jedynie Australijczyk Rohan Tungate.

Piąty wyścig to dobra jazda Jamroga i Ljunga którzy przywieźli podwójne zwycięstwo i powiększyli przewagę tarnowian do sześciu oczek. Trener gospodarzy nie zamierzał korzystać z rezerwy taktycznej. Dwa kolejne biegi kończyły się podziałem punktów. Wyścigi numer 8 i 9 kończyły się wygranymi łodzian i przewaga stopniała do dwóch punktów. W dziesiątym biegu Bjerre wygrał, jednak Nowiński przyjechał ostatni, ale w kolejnym wyścigu Tungate z Miśkowiakiem pokonali Jamroga i Czaję doprowadzając do remisu 33:33.

W 12 wyścigu Rolnicki z Ljungiem wygrali z osamotnionym Mazurem, a w 13 gonitwie samotny Mroczka odpierał ataki Andersena i Czugunowa. Wcześniej z wyścigu został wykluczony Bjerre, który nie zdążył na linię mety. Przed biegami nominowanymi tarnowianie prowadzili 41:37. Oznaczało to, że Jaskółki zainkasowały już punkt bonusowy.

W czternastej gonitwie podwójnie prowadzili Ljung z Mroczką. Jednak ten drugi upadł i został wykluczony z wyścigu. Powtórka biegu w dwuosobowym składzie, bo Mazur w poprzednim wyścigu zjechał z toru z powodu defektu. Szwed poradził sobie z Miśkowiakiem i zapewnił wygraną w tym spotkaniu. W ostatnim wyścigu Bjerre zapisał czwarte zwycięstwo na swoim koncie, zaś ostatni do mety przyjechał Jamróg. Grupa Azoty Unia wygrywa z Orłem na torze w Łodzi 47:42.

-Wielu kibiców zapisywało mi już przed meczem komplet punktów, ale tor wszystko zweryfikował – mówił po spotkaniu Jakub Jamróg

-Gdybyśmy nie gubili punktów, cieszylibyśmy się z wygranej – podsumował rywalizację trener Orła Janusz Ślączka

-Tą wygraną ucinamy wszelkie plotki, że w naszej drużynie nie ma dobrej atmosfery – mówił po meczu trener Grupy Azoty Unii Paweł Baran

Punkty dla Jaskółek w rywalizacji z łodzianami zdobyli: Bjerre 12, Ljung 9, Jamróg i Mroczka po 8, Rolnicki 6, Nowiński 3 oraz Czaja 1. Tarnowianie są liderami tabeli Nice Pierwszej Ligi Żużlowej i następny pojedynek rozegrają na własnym torze. W Derbach Małopolski podejmą drużynę Arge Speedway Wandę Kraków. To spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę 30 lipca o godzinie 18.

Grzegorz Golec