Tarnów: Poznawali tajniki pracy dziennikarza. Warsztaty z RDN [ZDJĘCIA]

 

Jak przeprowadzić dobry wywiad? W jaki sposób obsługiwać sprzęt do nagrywania oraz dlaczego ćwiczenia dykcji pomagają w tworzeniu np. słuchowiska? Na te i inne pytania dotyczące pracy dziennikarza poznały dziś odpowiedź dzieci z placówki Wsparcia Dziennego przy ul. Gumniskiej 25 w Tarnowie. Było to możliwe dzięki radiowym warsztatom dziennikarskim, których organizatorem jest Stowarzyszenie RDN we współpracy z Radiem RDN Małopolska.

Podczas zajęć uczestnicy uczyli się m.in przeprowadzać wywiad. Pytania dotyczyły przeważnie zajęć, ale… nie tylko. – Co Pani sądzi o naszych przedstawieniach? Oczywiście, ja jestem zachwycona waszym zaangażowaniem podczas tych zajęć? Co Pani pamięta z tych zajęć? Pamiętam twoją piękną dykcję w bajce ‚Kot w butach’. Są też pytania, co będzie jutro na obiad? Tę tajemnicę zdradzę wam jutro rano – tak wyglądały zajęcia.

Celem dzisiejszych warsztatów było przygotowanie słuchowiska. Każdy otrzymał swoją rolę. Najlepsi, już tej jesieni wezmą udział w profesjonalnym nagraniu słuchowiska w studiu RDN Małopolska. – Ale tym się właśnie szczycą wszystkie wilki z mego rodu, że choć kiszki burczą z głodu, żaden z nich nie skrzywdzi dzieci. I tak jest już od stuleci. No to koniec już zabawy! Chodźcie do mnie bez obawy. Powiem wam, jak stoją sprawy. Bardzo lubię zażartować. – I was chciałam wypróbować. Bajka nasza się nie liczy, tu jest fabryka słodyczy – można było usłyszeć podczas warsztatów.

Być może takie spotkanie zainspiruje dzieci do tego, aby w przyszłości zostać właśnie dziennikarzem – mówi Katarzyna Maziarczyk, kierownik placówki Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej, która znajduje się przy ulicy Gumniskiej 25 w Tarnowie.  – Dla wielu z nich jest to pierwsze spotkanie z takimi warsztatami, bo są to dzieci jednak młode, 3-4 klasa. To jest forma przygotowania, trochę powrócenia do roku szkolnego, ćwiczeń językowych i takiego zaangażowania się nie tylko w odpoczynek i relaks, ale również w pracę dydaktyczną – mówi.

A już niebawem kolejne warsztaty. Projekt ‚Radiowe warsztaty dziennikarskie’ współfinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Posłuchaj uczestników:

Posłuchaj Katarzyny Maziarczyk:

 

Tomasz Weryński

Fot. Bartosz Chmielnik