Region tarnowski: Plaga naciągaczy – uważaj, jakie umowy podpisujesz!

 

Tuchów, Wola Rzędzińska, Łęg Tarnowski czy Szczepanowice – to między innymi mieszkańcy tych miejscowości padli ofiarą nieuczciwych firm. Naciągacze skłaniają starsze osoby do podpisania niekorzystnych umów na dostawę prądu, gazu czy usług telekomunikacyjnych. Powiatowy rzecznik konsumentów, Magdalena Kras-Pyzik, alarmuje – sytuacja jest coraz gorsza a uratować nas może przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Ofiarami nieuczciwych firm padają osoby starsze. Często wizytę przedstawiciela w domu poprzedza telefon, o czym mówi pani Stanisława, która – niestety – dała się oszukać. – Powiedzieli mi, że wymieniają w telekomunikacji aparaty telefoniczne na cyfrowe i że przyjedzie przedstawiciel. Młody pan mówi, żeby dać tu i tam parafkę i poprosił o dowody zapłaty ostatnich rachunków. Wyciągnęłam tę teczkę, a kiedy się odwróciłam, robił zdjęcia komórką – opisuje pani Stanisława, mieszkanka powiatu tarnowskiego.

Kiedy przedstawiciel pojawia się w domu pyta o ostatnie faktury, sugeruje, że podpisanie nowych dokumentów to formalność i tak prowadzi rozmowę, że osoba starsza nie ma czasu na czytanie dokumentów. Nie raz osoby starsze są wprowadzane w błąd i informowane, że to działania aktualnego dostawcy, który zmienia warunki umowy. Kiedy wszystko podpiszemy po czasie okazuje się że rachunki za prąd czy telefon są wyższe, dochodzą też dodatkowe opłaty, a za zerwanie umowy trzeba będzie słono zapłacić.

Sygnały są bardzo niepokojące z uwagi na skalę osób, które zgłaszają się do biura i praktyki, które są stosowane tylko po to, żeby zawrzeć umowę z nowym klientem – mówi powiatowy rzecznik konsumentów, Magdalena Kras-Pyzik. Przedstawiciele podszywają się pod dotychczasowych sprzedawców energii elektrycznej, gazu czy usług telekomunikacyjnych. Wywierają presję, mówiąc że aktualne umowy niedługo wygasną. Sugerują, że podpisywane dokumenty to drobne zmiany, często ogólnokrajowe. Czasami w domu pojawia się też kurier. – Dostarcza telefon i prosi o potwierdzenie odbioru. Konsumenci podpisują a następnie okazuje się, że ten dokument jest umową o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Za dwa, trzy miesiące konsument dowiaduje się, że zawarł umowę z nowym operatorem też na dostawę prądu i gazu – dodaje rzecznik.

Jak uchronić się przed oszustwem? – Pamiętajmy, żeby przed złożeniem podpisu przynajmniej pobieżnie przeczytać umowę. Nie mamy obowiązku podpisywania takiego dokumentu. W przypadku zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa mamy prawo odstąpienia od umowy – tłumaczy rzecznik. Odstąpić od umowy możemy w ciągu 14 dni.

Osoby, które czują się oszukane przez nieuczciwą firmę mogą zgłosić swoją sprawę do Prokuratury Okręgowej w Płocku. Ta szacuje, że takich sytuacji w całej Polsce może być nawet około 30 tysięcy. Chcąc zgłosić oszustwo należy powołać się na sygnatur V Ds. 168/15 dotyczącą wyłudzania w latach 2014-2017 pieniędzy przez niektóre firmy świadczące usługi telekomunikacyjne, telemedyczne oraz oferujące sprzedaż energii elektrycznej po korzystnych cenach. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem: Prokuratura Okręgowa w Płocku, pl. Obrońców Warszawy 8, 09- 402 Płock, telefon – 24 267 45 60.

Posłuchaj mieszkanki powiatu tarnowskiego:

Posłuchaj Magdaleny Kras-Pyzik:

 

Patrycja Wolnik