Borzęcin Dolny: Pomnik poświęcony pamięci Romów

 

Tegoroczny Tabor Pamięci Romów z odsłonięciem pomnika w Borzęcinie Dolnym. Kolorowe wozy cygańskie wyruszą sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie w najbliższy czwartek. Na trasie między innymi Żabno, Szczurowa i Borzęcin. Tam, w piątek, zostanie odsłonięty pomnik rodzin romskich, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Zginęło prawie trzydzieści osób z czego ponad połowa to dzieci.

Ofiary zostały ekshumowane w 60. roku i przeniesione na cmentarz parafialny w Borzęcinie – mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. – Ta mogiła pomordowanych Romów została przez sąsiednie mogiły ściśnięta, że tylko miejsce na krzyż zostało. W kwietniu ekshumowaliśmy te szczątki, zostały pochowane na cmentarzu – mówi.

Częścią Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów będzie rzeźba piaskowcowa węgierskiego artysty Andrasa Kallaia. Ta rzeźba to jest jakby taki sześcian kamienny z rodziną cygańską. Resztę tego pomnika wykona inny Rom, który ma zakład kamieniarski w Brzostku  – mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Tabor rusza z Tarnowa w czwartek około godziny 9.00 do Szczurowej. W piątek w południe wyjazd do Borzecina Dolnego, tam – na cmentarzu parafialnym – odsłonięcie nowego pomnika. W sobotę popołudniu uroczystości w Szczurowej a o 19.0 koncert muzyki cygańskiej. W niedzielę powrót do Tarnowa.

Posłuchaj Adama Bartosza:

 

Patrycja Wolnik