Kraj: Czy Prawu i Sprawiedliwości grozi rozłam?

 

Weto prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowych rozwiązań w sądownictwie poruszyło działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło powiedziała w specjalnym orędziu, że brak jego podpisu pod ustawą spowolni dobre zmiany w sądach. Jednak są tacy politycy PiS, którzy chwalą decyzję głowy państwa. Należy do nich Grzegorz Biedroń, radny sejmiku Województwa Małopolskiego.

 

Ja się nigdy nie zgadzałem ze zdaniem opozycji, że prezydent Polski jest bezwolnym narzędziem w rękach prezesa, albo jakimś notariuszem. Dla mnie, to co zrobił, było tylko dowodem na to, że jest pełnoprawnym graczem na polskiej scenie politycznej i musi być przez wszystkich szanowany, a jego uprawnienia w ramach Konstytucji RP muszą być przestrzegane – zaznacza Biedroń.

Po wecie prezydenta trzeba będzie poczekać do września na to, aż sejm ponownie zajmie się ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Według opozycji proponowana ustawa uzależniałaby sądy od partii PiS. Zjednoczona Prawica tłumaczyła z kolei, że chce poprawić morale sędziów.

Posłuchaj Grzegorza Biedronia:

 

Jakub Węgrzyn