Radomyśl Wielki: Po 25 latach starań rusza budowa obwodnicy

 

Droga pozwoli ominąć centrum miasta i przejechać w kierunku Mielca lub Tarnowa. Obecnie na dobę przez centrum miejscowości przejeżdża około 10 tysięcy aut i ciężarówek. Mieszkańcy Radomyśla Wielkiego z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że obwodnica odciąży ruch w mieście.

– Nowa droga odciążyłaby centrum miasta od tirów, które jadą nieraz jeden za drugim. Tu jest szkoła, z drugiej strony też jest, dzieci często chodzą, więc budowa obwodnicy jest bardzo potrzebna. Czasami też starsze osoby mają problem z przejściem na drugą stronę ulicy, jak jedzie sznur samochodów – mówią mieszkańcy.

rad3

Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Jednak do tego czasu wykonawca musi uporać się z projektem oraz uzyskaniem pozwoleń środowiskowych i na realizację inwestycji. -Liczymy że uda nam się dotrzymać terminu i droga powstanie do listopada 2018 roku – uważa Franciszek Kosiorowski, z firmy Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie. – Uzyskanie takich decyzji trwa czasami wiele miesięcy, więc tu możemy mieć największy problem. Jednak mam nadzieję, że sprawy formalno-prawne uda nam się załatwić do końca roku i od wiosny wystartujemy. Mimo że to tylko trzy kilometry, to robota jest skomplikowana. Jednak my jesteśmy zaprawieni w bojach i w przeciągu pół roku powinniśmy sobie poradzić z tą inwestycją – mówi.

rad

Budowa obwodnicy Radomyśla Wielkiego wpisuje się w modernizację drogi wojewódzkiej 984 łączącej Tarnów z Mielcem. Jak zaznacza marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, trasa łącząca dwa województwa będzie wkrótce nowoczesną drogą. – Droga znajduje się na trasie, która w przyszłości połączy obwodnice Mielca przez nowy most na Wisłoce. W samym Mielcu powstanie nowa przeprawa nad torami, a także nowa droga między Rzędzianowicami a Piątkowcem. Widocznym znakiem modernizacji drogi, są prace prowadzone po stronie województwa małopolskiego – powiedział marszałek.

Obwodnica Radomyśla Wielkiego kosztować będzie ponad 10 milionów złotych. Na nowym odcinku drogi wojewódzkiej powstanie cztery ronda, które będą skrzyżowaniami z drogami powiatowymi.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Franciszka Kosiorowskiego:

Posłuchaj Władysława Ortyla:

 

Grzegorz Golec