Tarnów: W tym roku rekordowo duża obowiązkowa wymiana dowodów osobistych

 

To dokładnie 10 lat temu książeczkowe dowody zastąpiły plastikowe. Dlatego w tym roku kilkakrotnie większej grupie osób kończy się ważność tego dokumentu. Fala interesantów w Urzędzie Miasta Tarnowa sięgnęła wtedy 15 tysięcy. Do wymiany w tym roku pozostaje jeszcze 9 tys., nie licząc tych, którzy będą wymieniali je z innych powodów.

Robert Rogala, dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta, zachęca, by nie czekać na ostatnie tygodnie aż do utraty ważności. – Im później, tym będzie się liczba interesantów spiętrzać. Największe kolejki są w poniedziałki przez cały dzień, dlatego zachęcam do wybierania innego dnia tygodnia. Nie jesteśmy w stanie uruchomić dodatkowych okienek, bo pracownik musi mieć do tego certyfikat ministra – mówi.

Problemy z nieważnymi dowodami zdarzają się nierzadko. – Obsługi może odmówić pracownik banku, notariusz – i takie przypadki mamy. Najgorzej jest na lotnisku, kiedy mamy już kupiony bilet i niestety nie zostaniemy z nieważnym dowodem wpuszczeni do samolotu – dodaje dyrektor Rogala.

dow1

Urzędnicy uczulają, że zdjęcie musi być aktualne, nie starsze niż pół roku. Przypadków przynoszenia zdjęć ze starych dowodów bądź innych sprzed lat wciąż jest sporo w tarnowskim urzędzie. – Takich, którzy przynoszą zdjęcie z poprzedniego dowodu, jest ok. 15 proc. Mamy z tego powodu problem z przekonaniem petentów, bo osoby są absolutnie przekonane, że się w ogóle nie zmieniły. Niedawno mieliśmy też panią po 70, która przyniosła kilkudziesięcioletnie zdjęcie – mówi Robert Rogala.

d

W całym kraju w tym roku wymienić dowody musi ponad 5 milionów osób. Wymiana jest bezpłatna. Można to też zrobić przez Internet, ale trzeba mieć tzw. profil zaufany. Dowód można wyrobić w urzędach na terenie całego kraju.

Posłuchaj Roberta Rogali:

 

Jadwiga Kozioł