Zawada/Dębica: Mieszkańcy nie chcą ocynkowni i zapowiadają protest

 

Nie składamy broni. Będziemy walczyć, aby w Zawadzie nie powstała ocynkownia – komentują mieszkańcy gminy Dębica, decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Zaopiniowała ona pozytywnie wniosek przygotowany przez Zinkpowera na budowę ocynkowni w zawadzkiej strefie ekonomicznej.

Planujemy protest przed urzędem gminy Dębica – zaznacza Zbigniew Matłok sołtys Nagawczyny. – RDOŚ nie uwzględnił naszych zastrzeżeń do tej inwestycji. Podjął decyzję jednostronnie. Planowana jest akcja protestacyjna pod urzędem mieszkańców Zawady, Nagawczyny i Pustyni – dodaje.

Wójt Stanisław Rokosz nie rozumie dlaczego na miejsce protestu mieszkańcy chcą obrać urząd gminy. – Jeszcze nie wydałem żadnej decyzji odnośnie ZinkPowera. Uważam, ze mieszkańcy powinni uda się do RDOS-iu, aby zapytać o przyczyny pozytywnej opinii – mówi wójt.

Po pozytywnych opiniach sanepidu i RDOS-iu co o inwestycji firmy ZinkPower teraz wójt gminy Dębica ma wydać decyzję środowiskową dla ocynkowni. W sprawie terminu protestu przed gminą komitet ‚Stop ocynkowni ZinkPower w Zawadzie” decyzji jeszcze nie podjął.

Posłuchaj Zbigniewa Matłoka:

Posłuchaj Stanisława Rokosza:

 

Anna Zboch