Żabno: Zamiast wycinki – sadzenie drzew? – interwencja RDN

 

Samorząd Żabna rozważa przesadzenie blisko 100 drzew rosnących przy ulicy Tarnowskiej w Żabnie. Wracamy do tematu kontrowersyjnej wycinki w tym mieście. Przypomnijmy, że w związku z remontem, droga ma zostać poszerzona. Jak dowiedział się reporter RDN, rozważane są jeszcze inne propozycje, łącznie z wycinką i posadzeniem nowych drzew. Burmistrz Żabna Stanisław Kusior chce, by mieszkańcy zaadoptowali posadzone blisko 10 lat temu drzewa.

– Ogłosimy, jak będą usunięte krawężniki oraz chodnik, że jeśli ktoś z mieszkańców chciałby przesadzić, to samorząd gminy nieodpłatnie je przekaże. Rozważamy również możliwość przesadzenia i opłacenie z budżetu tej operacji. Jednak gdy z punktu ekonomicznego, taka możliwość będzie nieopłacalna, to zakupimy młode drzewa i posadzimy. Wtedy będziemy mieli większą gwarancję, że się przyjmą, a stare pójdą pod topór – dodaje burmistrz.

Koszt przesadzenia jednego drzewa przez specjalistyczną firmę wynosi ponad 2 tysiące złotych. Zdaniem szefa żabnieńskiego samorządu, cała operacja miałaby się odbyć jesienią. Wtedy to firma, która remontuje drogę wojewódzką Tarnów – Żabno ma rozpocząć prace przy ulicy Tarnowskiej.

Posłuchaj Stanisława Kusiora:

 

Grzegorz Golec