Lisia Góra: Zabytkowe pojazdy zachwyciły mieszkańców regionu [ZDJĘCIA]

 

Lisia Góra była jednym z ostatnich etapów VI rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych a jednocześnie centrum III Wakacyjnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Fani motoryzacji przyjechali obejrzeć świetnie zachowane, kilkudziesięcioletnie samochody pasjonatów z całego kraju.

W rozmowie z Radiem RDN Małopolska, większość oglądających samochody przyznała, że największy podziw wzbudza Ford Mustang. – Jest pięknie zrobiony – komentowali. Dobre utrzymanie zabytkowych pojazdów to jednak niemałe wyzwanie. – Jestem mechanikiem i podziwiam właścicieli. To bardzo dużo pracy, czasu i pieniędzy – mówi jeden z mieszkańców. – Jest mnóstwo pięknych samochodów, łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, które się mniej podobają – dodaje inny uczestnik imprezy.

dsc03673

Na miejscu pojawili się uczestnicy VI rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych i jednocześnie V Tarnowskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.Wśród nich był między innymi samochód, którym jeździł sam Święty Jan Paweł II w 1979 roku, w czasie pierwszej pielgrzymi do Polski. Jego właścicielem jest Kazimierz Dzięgiel z Iwkowej. Jak się okazuje, kupił ten samochód przypadkiem, nie znając jego historii. – Miałem wtedy pieczarkarnię i potrzebowałem przerobić jakiś samochód na większe kombi. Kiedy jednak dowiedziałem się, że jeździł nim papież, to takie zostało – mówi pan Kazimierz. – Żona mi nie pozwoliła przerabiać – dodaje z uśmiechem. To jedyny taki egzemplarz.

Podczas zlotu odbyły się między innymi próba sprawnościowa czy konkurs elegancji. Samochody oceniał między innymi prezes tarnowskiego Automobilklub – Tomasz Oćwieja oraz wójt Lisiej Góry – Arkadiusz Mikuła. – To niesamowite, kiedy samochód, który ma 50 czy 60 lat wygląda jakby wczoraj wyjechał z fabryki – mówi wójt. Ostatnia szansa na obejrzenie wyjątkowych samochodów jeszcze w niedzielę – 7 sierpnia. Uczestnicy VI rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych od 8.00 do 10.30 będą prezentować samochody przy Hotelu Tarnovia w Tarnowie.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj właścicieli samochodów:

Posłuchaj rozmowy z Kazimierzem Dzięglem:

Posłuchaj Arkadiusza Mikuły:

 

Patrycja Wolnik

 

Fot: Adrian Bubisz