Tarnów: Dekomunizacja coraz bliżej

 

Osiem tarnowskich ulic i jedno osiedle od 15 sierpnia zmienią nazwę. Wszystko w związku z ustawą dekomunizacyjną. Mieszkańcy z którymi rozmawiał reporter RDN do końca nie wiedzą jak postępować w przypadku zmiany ulicy czy osiedla.

– Nie mam pojęcia, chyba trzeba wszystko powymieniać. – To będzie duży problem, bo to jest tak skomplikowane czasami, że nie wiadomo co dokładnie robić. – Nie mam nawet pojęcia, jak nasza ulica będzie się nazwać – mówią mieszkańcy.

Mieszkańcy nie muszą obawiać się szybkiej wymiany dokumentów. Jak informuje dyrektor wydziału geodezji tarnowskiego magistratu, Marek Idzkiewicz, dowody ze starą nazwą ulic będą nadal ważne.

Wszystkie dokumenty, którymi legitymują się mieszkańcy, będą posiadały status ważności. Nie trzeba ich wymieniać. Inaczej przedstawia się sytuacja u przedsiębiorców, którzy będą mieli obowiązek zaktualizować dane swoich firm. Nieodpłatności tych czynności ustawa niestety nie gwarantuje – mówi Idzkiewicz.

Tablice z nowymi nazwami ulic pojawią się przed 15 sierpnia. Zostaną one zamontowane na koszt magistratu. Natomiast zarządcy budynków oraz właściciele prywatnych domów zmian muszą dokonać na koszt własny.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj Marka Idzkiewicza:

 

Grzegorz Golec