Stary Sącz: Po co rezerwacje na targu, skoro miejsc jest pod dostatkiem? [ZDJĘCIA]

 

 

Opłaty rezerwacyjne na Maślanym Rynku w Starym Sączu to pomyłka – przekonują handlarze. Jak informowaliśmy na naszej antenie w zeszłym tygodniu, radni pracują nad zmianami w regulaminie targowiska. Nowym punktem miałaby być opłata za rezerwację miejsc.

Sprzedawcy mieli się o nie bić, szczególnie w sezonie letnim. Na miejscu okazuje się jednak, że co najmniej połowa zadaszonych stołów stoi pusta. Handlarze potwierdzają, że problemu z miejscem w ciągu tygodnia nie ma. – To jest tylko i wyłącznie sprawa rolników, którzy kłócili się o miejsca, jak nie pozwolili handlować na chodnikach. Tutaj jest pełno pustych stołów – komentują oburzeni sprzedawcy.

Skarżą się też na wygląd placu za który już płacą. – Kałuże, kamienie i potem ludzie nie dochodzą do dalszych stanowisk. Najpierw tym powinny zająć się władze – dodają handlarze.

Za możliwość wystawiania swojego towaru na Maślanym Rynku w Starym Sączu płaci się od kilku złotych do blisko 30 złotych. Opłata rezerwacyjna może być dla nich dużym i nieopłacalnym wydatkiem.

Jak informuje burmistrz Jacek Lelek, radni zastanowią się jeszcze nad wprowadzeniem nowych opłat. Chociaż te miały zostać uchwalone w poniedziałek (7.08), decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie dopiero na wrześniowej sesji.

Burmistrz podkreśla, że w wielu miejscowościach stosuje się podobne rozwiązania. Nie podcinają one skrzydeł sprzedawcom, a jedynie pomagają w uporządkowaniu ich pracy. – To obłożenie na targowisku raz jest większe, a raz mniejsze. Tutaj tak naprawdę chodzi o uregulowanie pewnych zasad korzystania, np. zajmowania takiej ilości stanowisk, jaka rzeczywiście jest potrzebna danemu przedsiębiorcy, żeby nie zajmować większej ilości spychając kolejnych na mniej korzystne miejsca do prowadzenia handlu – zauważył Jacek Lelek.

Osoby, które mają uwagi dotyczące wprowadzenia opłat i innych zmian w regulaminie mogą je zgłaszać do Urzędu Miasta i Gminy Stary Sącz. Wszystkie propozycje będą przyjmowane do końca tygodnia.

Posłuchaj handlarzy:

Posłuchaj Jacka Lelka:

 

Maria Mółka